30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Enerji Sistemleri Mühendislerine Müjde!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Sistemleri Mühendislerine Doğal Gaz İç Tesisat Proje hazırlanmasında yetki verildi.

2008 yılında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından yüksek öğretim kurumlarındaki eğitim programlarında yer almasına karar verilen Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunları için sevindirici bir haber geldi.

Bir Enerji Sistemleri Mühendisinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya dört yıl önce yazmış olduğu dilekçesi sonucunda Doğal Gaz İç Tesisat Proje mühendisliği hizmetlerinde yetkisi olduğuna dair olur yazısı geldi.

4 yıl sonra gelen cevapta EPDK tarafından özet olarak şunları dile getirdi:

“YÖK ile yapılan görüşmeler sonucunda Enerji Sistemleri Mühendislerinin de Doğal Gaz İç Tesisatı Proje mühendisliği eğitimlerine katılabileceği tespit edilmiştir. Zorunlu olan eğitimi alması ve eğitim sonrasında ilgili sertifikayı edinmesi durumunda Enerji Sistemleri Mühendisleri de Doğal Gaz İç Tesisat Projeleri hazırlanmasında yetkili mühendis olarak görev alabilir.”

Gelen bu haber binlerce Enerji Sistemleri Mühendisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Her ne kadar geç de olsa yetkilerinin tanınması memnuniyetle karşılansa da Enerji Sistemleri Mühendisleri hala yetkilerinin tam olarak verilmediğini ve meslekleri icra etmede ciddi sorunlar yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Enerji Sistemleri Mühendisleri; lisans eğitimleri süresince YÖK tarafından onaylanan eğitim programları ile enerji mühendisliği alanında bilgi ve yetki sahibi olarak yetiştirildikleri fakat devletin çeşitli kurumları, meslek odaları ve iş dünyası tarafından, “Siz tam olarak ne yapıyorsunuz ki? Sizin bu konuda yetkiniz yok.” gibi cevaplarına muhatap olduklarını ve olması gereken pozisyonlarda diğer meslek dallarından kişilerin istihdam edildiğini belirtiyor.

ESM Doğal Gaz İç Tesisat Proje Düzenleme Yetkisi kararını okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/08/ESM-Doğal-Gaz-İç-Tesisat-Proje-Düzenleme-Yetkisi.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Avatar Ali Ö. dedi ki:

    MMO da hala sadece makina mühendislerine veriliyor olarak görünüyor bu yetki. Esm olarak bu yetkiyi alabilmiş olan varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir