30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Şirketleri İstihdamı da Çalışan Sağlığını da Koruyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Petrol Ofisi ve en büyük yabancı yatırımcı SOCAR Türkiye de dahil olmak üzere Türkiye’nin önde gelen enerji şirketleri çalışanların sağlığını korumak için gerekli tüm önlemleri alacaklarını açıkladı.

Yayınlanan bir rapora göre sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren enerji şirketleri, çalışanların sağlığının yanı sıra istihdam oranlarının korunmasına öncelik verirken kesintisiz bir enerji arzı sağlamaya devam ediyor. Raporda, bazı şirketlerin bu yıl istihdam oranını artırmayı düşündükleri belirtildi.

Bunlardan biri – Türkiye’nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğal Gaz – bu yıl 450 yeni istihdam sağlayarak % 16 büyümeyi hedeflediğini açıkladı.

Elektrik dağıtım şirketleri Çoruh EDAŞ ve Fırat EDAŞ yetkilileri mevcut istihdam seviyelerinin korunacağını belirtti.

Bu arada, Türk holdingi Limak Holding’in Limak Enerji çalışanlarını dönüşümlü olarak istihdam ediyor. COVID-19 salgınına karşı tüm önlemleri alan şirket yöneticileri bu süreçte istihdamlarını sürdüreceklerini belirttiler.

IC İçtaş Enerji Yatırım Holding ile birlikte enerji şirketi Güriş, koronavirüs salgını sonucunda istihdamda azalma olmayacağını açıkladı. Ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı olan SOCAR Türkiye de şirketin istihdam politikasında bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Halihazırda çalışan sağlığını korumak için önlemler almış olan Shell Türkiye, bu süreçte herhangi bir işi kesmeyecek enerji şirketlerinden biridir. Şirket, ön hatlarda çalışanlara prim ödeyeceğini söyledi.

Turcas Petrol, bir iş modeli ve kapasitesinin değişen koşullara göre uyarlanacağını ve istihdamın korunmasında hassasiyet gösterileceğini söyledi.

Bu arada Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden Zorlu Enerji, santrallerinde ters karantina yöntemi uyguluyor. Santral personeli iki haftalık dönemlerde dönüşümlü olarak çalışır. Sorumlu ekipler elektrik santrallerinden ayrılmadan 14 gün çalışıyor.

Akaryakıt ürün dağıtımı ve madeni yağ şirketi Petrol Ofisi daha önce şirketin işten çıkarmayacağını duyurdu.

Kaynak: Daily Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.