30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Sektörü’nün Hedefi 500 Milyon Dolar

2035 yılına kadar yenilebilir enerji ve enerji tasarrufunda 500 milyar dolarlık bir büyüme hedeflendiğini ve bu anlamda beklentinin bu olduğu Arap Ülkeleri Yenilebilir Enerji Komisyonu Yüksek Yönlendirme Komitesi Başkanı Assem belirtti.

6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nın (ICSG 2018) açılışında yaptığı konuşmada,akıllı şebekeler tüm ülkelerde gündem olduğunu ve dijitalleşmenin küresel bir tend haline geldiğini söyledi.

Türk-Arap iş birliğinin yenilenebilir enerjide önemli olduğunu söylene Assem, “İkili yatırımları artıracak ve daha fazla iş birliği sağlayacak Türk-Arap Yenilenebilir Enerji Platformunun oluşturulmasını dört gözle bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Komisyon üyesi ülkelerin tümünde, enerjide verimlilik sağlanarak 2030 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 20’sinin karşılanmasının hedeflendiğini belirten Assem, “Verilerimize göre, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu yatırımlarının bölgemizdeki 16 ülkede 2035 yılına kadar 500 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.” diye konuştu.

Assem, 2011 yılında kurulan Arap Ülkeleri Yenilenebilir Enerji Komisyonunun, Arap Ekonomik Birliği altında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak görev yaptığını söyledi. Assem, 16 ülkeden oluşan Komisyonun amacının yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu konularında bilgi paylaşımını sağlamak ve üye ülkeler için bu konuyu gündem haline getirmek olduğunu kaydetti.

Konuşmasının ardından AA’nın fuar alanındaki standını ziyaret eden Assem’e, geçen yılın öne çıkan haber ve görselleri kullanılarak hazırlanan “Yıllık 2017” hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.