30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerji Sektörüne Dört Teknoloji Damgasını Vuracak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Forbes yazarlarından Mike Hughes, enerji sektörü için devrim nitelediğinde olacak uygulamaları sıraladı. Hughes’a göre enerji sektörüne dört uygulama damgasını vuracak!

Forbes yazarlarından Mike Hughes, enerji sektörü için devrim niteliğinde olacak uygulamaları irdeledi. Hughes’a göre önümüzdeki yıllarda enerji sektörüne damgasını vuracak teknolojiler şöyle olacak:

  • Mikroşebekeler: Yerel Piyasanın Güçlendirilmesi

Merkezi sistemlerden daha küçük ölçekli, güç talebini, tüketimini ve yönetimini optimize eden bölgesel sistemlere doğru bir kayma gözlemlendiğini belirterek şu değerlendirmeler bulunuyor:

“Mikroşebekeler bu teknolojilerinden biri olarak öne çıkıyor. Mikroşebekeler, dağıtık üretim, piller ve yenilenebilir kaynaklar gibi temiz teknolojileri bir araya getirerek geleneksel elektrik şebekesinden bağımsız iletime yardımcı oluyor. Ticari, endüstriyel ve kurumsal enerji kullanıcıları, mikroşebekeler ile beraber gelen teknolojileri sayesinde maliyetlerini hızlı bir şekilde düşürebiliyor. Bu teknolojiler, alıcıların tesislerini, riskten ve sürekli gelişen bir enerji piyasasının değişen maliyet bileşenlerinden koruyor.”  

  • Enerji Depolama: Karbonsuzlaştırma için Bir Fırsat

Hughes, Pillerin ve diğer depolama türlerinin, şirketlerin temiz, düşük maliyetli, yenilenebilir kaynakları daha çok kullanması için kritik rol oynadığını ifade ederek:

“Enerji depolama, rüzgar ve güneş kaynaklarında karşılaşılan kesintilerin giderilmesine yardımcı oluyor. Pillerin ve diğer depolama çözümlerinin fiyatı düşerken, kurumsal alıcılar, temiz enerji dönüşümüne katkıda bulunarak enerji yatırımlarını en üst düzeye çıkarmak için iyi bir konuma sahip oluyorlar.” diyor.

  • Yakıt Hücreleri: Geleceğe Yatırım Yapmak

Hughes yakıt hücrelerinin temel mantığına değinerek yakıt hücrelerinin etkisini şöyle açıklıyor:

“Yakıt hücreleri elektrokimyasal olarak bir yakıtı oksijen ile birleştirir ve elde edilen kimyasal enerjiyi herhangi bir yanma şekli olmadan elektriğe dönüştürür. Elektrik üretmek için sürekli ve sabit bir yakıt kaynağına ihtiyaç duydukları için, yakıt hücreleri, kesintisiz temiz enerji kaynağı sağlar.

Bir baz yük kaynağı olarak, yakıt hücresi teknolojisi, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının zorluklarla karşı karşıya geldiği yerlerdeki boşluğu kapatmaya yardımcı olur. Diğer yenilenebilir teknolojiler ile ortaklaşa çalışan yakıt hücreleri, talep ve aralıklı kaynakların üretilmesi arasındaki farkı dengeleyebilir.”

  • Blockchain: Verimli Faaliyetler

Blockchain teknolojisi, işlemleri kaydetmek ve izlemek için kullanılan dijital bir defterdir, diyen Hughes’ın blockchainin enerji sekötürüne katkısını şu şekilde aktarıyor:

“İşlemleri güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde doğrulamak, şifrelemek ve anında kaydetmek için karmaşık algoritmalar kullanır. Özellikle kullanılan kaynakların sertifikalandırılması söz konusu olduğunda, enerji blok zinciri uygulamalarında ilgi çeken bir alandır. Blockchain’in getirdiği bağımsızlığın artmasıyla birlikte, kurumsal enerji alıcılarının daha düşük maliyet ve süre ile hedeflerine ulaşmaları kolaylaşabilir.”

Kaynak: Forbes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.