30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Sektöründeki “Saadet Zinciri”ne Dava

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Gaziantep firması olan Solarturk Enerji A.Ş, haksız yere ismini kullandığı gerekçesiyle Solar TÜRK Yenilenebilir Enerji Tesisleri Kurulum ve Organizasyon (Solar TÜRK) adıyla projelerine destek verenlere kar payı ortaklığı taahhüdü eden firmaya dava açtı.

Adana’da faaliyet gösteren Solar TÜRK’ün internet sitesinden edinilen bilgiye göre, şirket, yenilenebilir enerji sektöründe geleceğine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için her bütçeye uygun yatırım paketleri sunarak, sektörün gelişmesine destek olmak ve yatırımcıların devlet alım garantisi kapsamında güvenilir yatırım yapmasını hedeflediğini iddia ediyor.

Konusunda uzman kişilerin olduğu ve danışmanlık hizmetinin verdiklerini ileri süren şirket, “kazanç planı” adında 4 farklı kar payı ortaklığı sunuyor.

Yatırımlarının “devlet garantisi” altında olduğunu iddia eden şirket, bir, 5, 10 ve 15 katkı payı ile “enerji ve besi çiftliği” projelerine destek verenlere göre kademeleri belirliyor.

Şirketin İddia Ettiği Kar Payı Tablosu

 

“Saf ve Temiz Bir Dünya Projesi” olarak sunulan yatırım, geçtiğimiz yıl gündeme gelen “Çiftlik Bank”ı hatırlattı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Çiftlik Bank’a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, sistem aracılığıyla 31 Temmuz 2016 tarihinden Nisan 2018’e kadar 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığının tespit edilmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltı ve tutuklamalar olmuş, Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın yurt dışına kaçmıştı.

– Gaziantep firması olan Solarturk Enerji A.Ş’den açıklama

Gaziantep firması Solarturk Enerji A.Ş’den yapılan yazılı açıklamada, şirketin, enerji sektöründe 10 yıldır faaliyet gösteren bir firma olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Son günlerde bazı internet ve haber sitelerinde çıkan ‘Solarbank ve Saadet zinciriyle’ ilgili haberde isim benzerliğinden başka bağlantımız ve alakamız yoktur. 2008 yılından itibaren kullandığımız ‘’Solarturk’ markasıyla firmamız, bu haberlere konu olan ve haksız yere markamızı kullanan kişilerle hukuki süreci başlatmış bulunmaktadır. Konu hakkında yaşanan ‘bilgi kirliliğini’ önlemek amacıyla kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.