30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Sektöründe 140 Milyar Dolarlık Fedakarlık

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın Sorularını cevapladı. Doğalgaz fiyatlarının 5 ile 8 kat arasında artış sağladı fakat tüketiciye bu artışlarının tümünün yansıtılmadığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada ” Doğalgaz geçtiğimiz yıla göre 5 ile 8 kat arasında toptan satış fiyatları arttı. Bu maliyetleri benzer kaynaklardan da aldığımız için ülkelerin maliyetleri birbirine yakın. Biz bu büyük maliyetin bir kısmını üzerimize aldık. 4’te3’ü devlet karşılıyor. Konut da biz sadece yılbaşında %6 artışlarla gidiyorduk. Haziran’da %12’lik artış oldu. Hanehalkının önceki yıla göre %18’lik bir artış oldu. Biz bu indirimleri yapmasaydık, hane halkına kabaca 3-4 kat daha yüksek bir fatura gelecekti. Enerji fiyatındaki artışın hepsini tüketiciye yansıtmıyoruz. Devlet 160 milyar TL’lik fedakarlık yaptı. ” bulundu.

Devlet 160 Milyar TL’lik Fedarkarlık Yaptı

Avrupa’da aslında benzer sıçramalar var. Elektrik piyasaları için söylüyorum 3-4 kat artış oldu. Bu artış hükümetler için büyük sıkıntı oldu. Avrupa’da bu fiyatların artışı doğal olarak ithal eden şirketler için büyük baskı oluşturdu. Fransa’da İtalya’da devlet eliyle getirmediğiniz için nasıl kontrol edebilecekti. BOTAŞ devlete ait olduğu için biz müdahale edebildik. Bazı ülkeler hanehalkına çek verdiler. Diyelim 400 euro geldi, 100 euro çek verdiler. “Faturanızı bununla ödeyin” diyerek. Bazıları böyle bir yöntem buldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.