30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Sektörü Kaynaklı Karbon Salınımında En Büyük Düşüş!

ABD (Enerji Portalı) – Geçen yıl Avrupa’da ve ABD’de kömür kullanımının azalması nedeniyle enerji sektörü kaynaklı karbon salınımı %2 oranında düştü.

İklim konusunda bağımsız düşünce kuruluşu Ember’in yaptığı araştırmaya göre, kömür yakıtlı elektrik enerjisi üretimi tüm yerküre genelinde %3 oranında geriledi. Söz konusu üretim düşüşü de aynı salınım düşüşündeki gibi 1990 yılından bu yana görülen en büyük düşüş oldu.

Avrupa’da temiz enerjiye geçiş nedeniyle enerji üretiminde kömür kullanımındaki gerileme %24 olarak gerçekleşti. Aynı zamanda ABD’de kömürden daha rekabetçi olan gaza geçiş nedeniyle gerileme %16 oranında kaldı.

Ne var ki, tüm yerkürede kömür yakıtlı enerji üretiminin yarısından sorumlu olan Çin’in sözkonusu bu enerji üretimindeki rakamı genel gidişin tersine artış gösterdi.

Raporda, geçen yıl kömür kullanımındaki düşüşün ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin:
>> Genel olarak ucuz gaz,
>> Japonya ve Güney Kore’de nükleer santrallerin yeniden devreye girmesi ve
>> Elektrik istemindeki gerileme

gibi etkenler tarafından desteklenmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

1,5 santigrat derecelik bir ısınma sınırında kalınabilmesi için kömürden enerji üretiminin yılda %11 oranında gerilemesi gerekiyor.

Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi geçen yıl 270 saat (% 15) arttı. Paris Anlaşması uyarınca iklim hedeflerine ulaşmak için bu büyüme oranının her yıl sürdürülmesi gerekecek.

Uluslararası Enerji Ajansı geçtiğimiz ay, yenilenebilir enerji ve yakıtın kömürden doğal gaza geçişi, gelişmiş ekonomilerden daha düşük emisyonlara yol açtığından, enerji üretiminden kaynaklanan küresel CO2 emisyonlarının geçtiğimiz yıl azaldığını söyledi.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.