30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Projelerinde Acil Kamulaştırma Kararları

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek doğal gaz boru hattı ve enerji iletim hattı projeleri için bazı taşınmazların acil olarak kamulaştırılmasına karar verildi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bulanık-Malazgirt-Patnos İlçeleri Doğal Gaz Boru Hattı Projesi

205 Karar sayılı Bulanık-Malazgirt-Patnos İlçeleri Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı için Muş’un Bulanık ve Malazgirt ilçeleri ile Ağrı’nın Patnos ilçesi sınırları içinde yer alan ve bu hattın güzergahına isabet eden taşınmazlar, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. Maddesi gereğince karar verildi.

Diyarbakır’ın Bismil, Silvan, Sur, Hazro, Kocaköy ve Lice ilçeleri ile Bingöl’ün Genç ve Merkez ilçeleri sınırları içinde yer alan ve bu hattın güzergahına isabet eden taşınmazların, 206 Karar sayılı Bismil-Bingöl Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı için kamulaştırılması yapılacak.

Ahlat İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı ve Kozluk İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi

207 karar sayılı Ahlat İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı için Bitlis’in Göroymak, Tatvan ve Ahlat ilçeleri sınırları içinde bulunan ve bu hattın güzergahına isabet eden taşınmazlar ile 208 karar sayılı Kozluk İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ve projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı için Siirt’in Kurtalan ilçesi ve Batman’ın Beşiri ve Kozluk ilçeleri sınırları içinde yer alan ve bu hattın güzergahına isabet eden taşınmazlar hakkında acele kamulaştırma kararı alındı.

 154 kilovoltluk (Akdağmadeni TM-Artova Çimento TM) Brş. N-DDY Eşmebaşı TM Enerji İletim Hattı Projesi

“154 kilovoltluk (Akdağmadeni TM-Artova Çimento TM) Brş. N-DDY Eşmebaşı TM Enerji İletim Hattı Projesi” ise 203 karar sayılı kanunda yer alıyor. Hattın güzergahına isabet eden taşınmazların, direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. Maddesi gereğince karar verildi. Kamulaştırma Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.