30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji KİT’lerinde Siber Güvenlik Hamlesi Geliyor

ANKARA (Enerji Portalı) –  Kritik önem taşıyan enerji sektörünün altyapısının güvenli şekilde işletilmesi için Siber Güvenlik Operasyon Merkezi kuruluyor.

Sabah Gazetesi’nden Hazal ATEŞ’in haberine göre, son derece önemli olan enerji dağıtım sektöründe faaliyet gösteren firmaların siber güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi Siber Güvenlik Operasyon Merkezi kuruluyor.

Enerji Kamu İktisadi Teşebbüs (KİT)’lerinde kullanılması amacıyla Milli Akıllı Şebeke Yönetim Sistemi geliştirilecek.

Enerji sektörüne yönelik siber güvenlikten yatırıma kadar birçok başlıkta yaşama geçirilmesi planlanan diğer önemli konular ise şöyle:

Teknik Yardım Projeleri: Yenilenebilir enerji üretim tesislerinin şebekelere uyumu ve buna ilişkin teknik yardım projeleri hayata geçirilecek.

Akıllı Şebeke: Elektrik şebekelerinin esnek hale getirilmesi sağlanacak. Akıllı şebekeler yaygınlaştırılacak.

Sınırötesi Ticaret: Uluslararası elektrik enterkoneksiyon kapasitesi artırılarak sınır ötesi ticaret imkânları geliştirilecek.

Bağımlılık Azalacak: Kamu elindeki linyit sahalarının elektrik üretimi sağlanarak, ithal kaynaklara bağımlılık azaltılacak.

Depolama Projeleri: Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi ile Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsii Projesi tamamlanacak.

Tüketiciye Koruma: Tüketicinin korunduğu ve sürdürülebilirliği dikkate alan enerji piyasasının sürekliliği gözetilecek.

Bölgesel Yeterlilik: Elektrik arzında bölgesel yeterlilik sağlanmaya çalışılacak. Elektrikte teknik ve teknik olmayan kayıp oranı azaltılacak.

Siber Güvenlik Merkezi: Kritik öneme haiz enerji altyapısının güvenli bir şekilde işletilmesine yönelik Siber Güvenlik Operasyon Merkezi kurulacak.

Atıklar Verimli Kullanılacak: Biyokütle ve atıklar verimli kullanılarak kimyasal üretiminde alternatif girdi olarak değerlendirilecek.

Kaynak: Sabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.