30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Kimlik Belgesi’nin Önemi Artıyor

İSTANBUL ( Enerji Portalı) – 5627 Sayılı olarak çıkan Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında gündeme gelen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına yönelik oluşturulmuş bir kanundur. Bu kapsamda fazla enerji sarfiyatının önlenmesi amaçlanır.

Binanın enerji performansını gösteren Enerji Kimlik Belgesi, Sehatek tarafından verilen hizmetler arasındadır. Yapılan bütün işlemler “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne uygun şekilde hazırlanır. 02.05.2007 tarihinde yayımlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ortaya çıkan bu yönetmelik ile 2007 yılından itibaren yapılan bütün binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. 2007 yılından önceki binalar için ise 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre tanınmıştır.

Binalarda Enerji Performansı

Binalarda enerji performansının belirlenmesi için Enerji Kimlik Belgesine başvurulması gerekir. Bu süreçte binaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göre iki farklı gruba ayrıldığı bilinmelidir. Bunlar;

 • Yeni bina,
 • Mevcut bina şeklindedir.

Yeni bina olarak tanımlanan yapılar 1 Ocak 2011 yılından sonra tamamlanan binalardır. Bu tarihten önce yapılan binalar ise mevcut bina sınıfına dahil edilir. Hem yeni hem de mevcut binaların tamamının enerji kimlik belgesi alması gerekir.

Yeni binaların bu belgeyi alabilmesi için iskan başvurusu yapması gerekir. İskanın alınabilmesi için ise, kimlik belgesinde yer alan derecenin en kötü ihtimalle C enerji sınıfı olması zorunludur. C sınıfına dahil olamayan ve gerekli koşulları sağlayamayan binaların iskan alması imkansızdır. Özellikle sektörde uzun yıllardır hizmet veren Sehatek markası bu alanda kendisini kanıtlamış bir firmadır. Firmanın internet sitesinde bu konuyla alakalı olarak bir çok bilgilendirme mevcuttur. Aynı zamanda böyle bir hizmet talebiniz olması durumunda sitede yer alan iletişim formundan direkt olarak teklif isteyebilirsiniz. Firmanın sitesine https://sehatek.com.tr/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Notu Nasıl Yükselir?

C sınıfı koşullarına sahip olmayan ve enerji kimlik belgesi yetersiz olan binaların Enerji Kimlik Belgesi notunun yükseltilmesi gerekir. Böylece gerekli koşulların sağlanması ve iskanın alınması hedeflenir.

Herhangi bir binanın enerji performansını etkileyen birçok unsur vardır. Bununla birlikte bu unsurların başında yalıtım ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliği gelir. Eğer binanın yalıtımı iyi ise ve ısıtma ve soğutma sistemleri için en ideal niteliklere sahip ise, Enerji Kimlik Belgesinde yer alan enerji sınıfı iyileşir.

Buna ek olarak ısıtma ve soğutma sistemlerinde yer alan ürünlerin az enerji tüketmesi önemlidir. Bu sayede enerji kimlik belgesi notu yükselir. 

Hangi Binalar için Enerji Kimlik Belgesi Alınması Gereklidir?

İnşa edilen binaların iskan alabilmesi için gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi genel olarak;

 • Konutlar,
 • Kamu binaları,
 • Ofisler,
 • Ticari binalar,
 • Hizmet binaları için gereklidir.

Enerji Kimlik Belgesi ile bu tür binaların enerji performansı belirlenir. Bununla birlikte yapılan her binanın enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu olmadığı bilinmelidir. Enerji Kimlik Belgesi almasına gerek olmayan binaların özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Sanayi sektöründe yer alan ve içerisinde üretim yapılan binalar,
 • Kullanım süresi iki yıldan az olarak planlanmış olan binalar,
 • Kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,
 • Sera olarak kullanılan binalar,
 • Atölye amacıyla kullanılan binalar,
 • Münferit olarak inşa edilen binalar,
 • Isıtma ve soğutma sistemlerine ihtiyaç duymayan binalar, şeklindedir

Enerji Kimlik Belgesi notunun en üst seviyede tutulması ve sorunsuz bir şekilde iskan alınması için Sehatek firması ve enerji kimlik belgesi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Başarılı çözümleri ile en ideal koşulların sağlanmasına yardımcı olan firma, binaların enerji performansını maksimuma çıkarır. Sizde sorunsuz bir şekilde belgenizi almak istiyorsanız Enerji Kimlik Belgesi almak için bu linki tıklamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.