30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? (EKB)

EKB Yani Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik belgesi 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanunla ilgili şekilde yayınlanan  Binalardaki Enerji Performansı Yönetmelikleri içerir. Buna göre Enerji Kimlik Belgesi; binalarda enerjinin ve sağlanan enerji kaynaklarının optimum şekilde kullanılmasını, gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçilmesini ayrıca çevrenin korunmasını temin etmek için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması gösteren belgedir. Enerji Kimlik Belgesi’nde; Sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri yer alır.

Enerji Kimlik Belgesi kısaca evlerde bulunan beyaz eşyalar nasıl sınıflandırılıyor enerji sarfiyatına göre derecelendirmeler veriliyorsa aynı şekilde binalara da bu sınıflandırmanın getirilmesi ve yapılan kontrole göre sınıfının belirlenmesidir. Enerji Kimlik belgesinde sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar derecelendirilmiştir. Enerji sınıfı Kimlik belgelerinde “A” en iyi sınıfı belirtirken, “G” sınıfı en düşük verimli segmentasyonu ifade eder. İşte Binalarda bu sınıflandırmayı açıklayan  belgeye “Enerji Kimlik Belgesi” yani “EKB” adı verilir. .

Bundan böyle yapılacak inşaatlarda bu Enerji Kimlik Belgesi sınıflandırması son derece önemlidir. Yeni Binalarda İskan alabilmek için enerji kimlik belgesi sınıfının en düşük “C” olması gerekecektir. aksi takdirde “C” sınıfından aşağıda bulunacak binalar için iskan ruhsatı alınamayacaktır.

İskanı önceden alınmış Eski Binalarda ise bu şart aranmamaktadır. Önceden yapılan binalar mevcut duvar ve pencere ısı yalıtımlarına göre ayrıca ısıtma-soğutma cihazlarının performansına göre diğer hususlarda baz alınarak Enerji Kimlik Belgesi alabilirler.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi hazırlamak için yetki belgesi edinmiş ve meslek odalarından alınmış SMM belgesi bulunan mimar yada mühendisler veyahut bünyesinde bu özellikleri taşıyan kişileri bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluşlar olarak adledilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye haiz yetkili şirketler çalışanları; EKB Uzmanı mühendis veya mimar bulunduran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketlerimevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili şirket olarak geçmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Hakkı bulunan firmaları öğrenmek için Lütfen Tıklayınız

ENERJİ KİMLİK BELGESİ FİYATINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

Enerji Kimlik Belgesi almak için eğer inşaat sürüyorsa iskan öncede eğer bina mevcut bina ise kanunen 2 mayıs 2017 tarihine kadar EKB alınmalıdır.

Enerji Kimlik belgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.