30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020 İtibarıyla Zorunlu Olacak!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Kimlik Belgesinin zorunluluğu hakkında duyuruda bulundu.

05.12.2008 tarih ve 27075 sayılı Resmî Gazete yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin 25 inci maddesinin 15 inci fıkrası ile “Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.” hükmü tanımlanmıştır.

Aynı yönetmelikte tanımlı Geçici Madde 5 ile bu Yönetmeliğin 25 inci maddesinin on beşinci fıkrasının 1/1/2020 tarihine kadar uygulanmayacağı ifade edilmektedir. Yani 1/1/2020 tarihi itibariyle binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacaktır.

Söz konusu Yönetmeliğe aşağıda verilen bağlantı ile erişim sağlanabilmektedir.

Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili firmalar için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Cemal Gürel dedi ki:

    Birçok binanın yönetiminin bu işten haberi bile yok. Haberdar ettiğimizde ise umursayan olmuyor. Bu süre bir kere daha uzatılacak galiba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.