30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Kentleri Birliği Afyonkarahisar’da Toplandı

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) –  Enerji Kentleri Birliği, Ekim Ayı Encümen Toplantısı ve “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Belediyelerin Rolü” konulu panel programı Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Belediyesi Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde İkbal Termal Otel’de düzenlenen toplantıya Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Enerji Kentleri Birliği Başkanı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, birliğe üye 85 İl ve İlçe Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Program, meclis toplantısının ardından panel ile devam etti. Panelin açılış konuşmasını Enerji Kentleri Birliği Başkanı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan yaptı. Başkan Zolan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

Afyonkarahisar Belediyesi Başkanı Mehmet Zeybek ise konuşmasında, birliğin yenilenebilir enerji kaynaklarının birlikte en verimli ve çevreye duyarlı şekilde belediyelerimizin katkısı ile yerel kalkınmaya, ülke refahına, ekonomisine ve istihdama en yüksek katma değeri sağlayacak hale getirmeyi amaçladığını ifade ederek şunları söyledi:

“İnsanoğlu var olduğundan bu yana Dünya’da nüfus arttıkça nüfusla doğru orantılı olarak enerji ihtiyacı da artmaktadır. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor.”

Konuklara Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği’nin faaliyetlerinden söz eden Başkan Zeybek şunları aktardı:

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliğimiz, 57 Belediye ve İl Özel İdaresi’nin üye olduğu bir mahalli idare birliğidir. 2009 yılından itibaren üye Belediyelerin ve Özel İdareye bağlı köylerimizden çıkan katı atıklar, birliğimize ait katı atık düzenli depolama tesisinde bertaraf edilmektedir.  Çalışmalarımız kapsamında 2012 yılının başında Katı Atıktan (çöpten) Elektrik Üretim Projesi çalışmalarına başlanılmış ve ilk elektrik üretimi 2012 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilmiştir.

‘Çöpten 2,2 Megavat elektrik üretimi yapılmaktadır.’

Bu proje kapsamında çöpten çıkan, atmosfere zarar veren metan gazı havaya bırakılmayarak elektrik üretimi sağlanmış ve birliğin giderlerini karşılamak amacıyla gelir elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda proje kapsamında şu an saatte 2,2 MW elektrik üretimi yapılmaktadır. Başka bir ifade ile 10 bin konutun veya hanenin elektrik ihtiyacı çöpten üretilen elektrikten karşılanmaktadır.

 Sonuç olarak dünya standartlarında yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak ve bunu koruyabilmek için Afyonkarahisar Belediyesi ve Çevre Hizmetleri Birliği olarak yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarımıza yenilerini katarak devam edeceğiz.

‘500 kW’lık GES ile yılda 75 MWh elektrik üreterek 470 ton CO2 salımını önlüyoruz.’

Güneşten Süzülen Damlalar projemiz Zafer Kalkınma Ajansı’ndan belli bir miktar hibe desteği alınarak hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında Belediyemiz İçme Suyu Arıtma Tesisine kurulan 500 kW Güneş Enerjisi Santrali ile tesisin elektrik ihtiyacı karşılanmaktadır.

500 kW kapasiteli GES ile yıllık ortalama 750  kWh elektik enerjisi üretilmektedir. Bu miktar, içme suyu arıtma tesisindeki yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık %30′ unu karşılamaktadır.  Ayrıca 250 adet konutun  elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olan santralin, toplam 7 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülmektedir. Çevre dostu sistemde yılda yaklaşık olarak 470 ton karbondioksit salınımı engellenerek, yine yılda yaklaşık 750 adet ağacın kurtarılması sağlanmaktadır.

‘5 MW’lık yeni bir GES tesisi kurmayı planlıyoruz.’

Güneş enerjisi santralinin faaliyete geçmesinden itibaren 4 yıllık sürede; yaklaşık olarak 3 milyon kW saatelektrik üretilip, 1880 ton karbondioksit salınımı engellenerek, 3 bin adet ağaç kurtarılmıştır. Ayrıca yeni GES projelerimizle; farklı arazilerde 1,3 MW ve 3,7 MW olmak üzere toplam 5 MWkapasiteli GES yapılarak enerji üretim kapasitemizin 10 kat artırılması planlanmaktadır.

‘Afyonkarahisar Türkiye’nin termal başkentidir.’

İlimiz 30 bine yaklaşan en fazla termal yatak kapasitesine sahip bir ildir. Türkiye’de kişi başına düşen beş yıldızlı termal otel sayısında en fazla tesise sahip il olan şehrimizde mevcut beş yıldızlı termal otellerin yanı sıra yapımı devam eden pek çok tesis bulunmaktadır. Yine Belediyemizin de ortağı olduğu AFJET A.Ş ile şehrimizde 25 bin konut, termal su ile ısıtılarak şehir merkezinde hava kirliliği ile mücadelede önemli bir kazanım elde edilmektedir.

‘Sahip olduğumuz nimetleri en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım.’

Allah insanoğluna hem yer üstünde güneş ve rüzgar gibi enerji üretebileceğimiz, hem de yer altında bulunan jeotermal kaynaklar, petrol, doğal gaz vb. mineraller vererek kendimize yetebilmenin kaynaklarını yaratmıştır. Bizler de bu ülkenin fertleri ve kurumları olarak çalışıp, bu nimetleri en iyi şekilde değerlendirmemiz lazımdır. Güçlü Türkiye için çok çalışmalı ve kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Bu vesileyle Afyonkarahisar Belediyesi olarak sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğumuz belirtir,  düzenlenen panelin ilimiz, birliğe üye belediyelerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Panelin ardından birliğe üye olan tüm belediye başkanlarının katılımıyla AFJET Elektrik Üretim Merkezi ile jeotermal ısıtma sistemi incelenecek ve jeotermal seralara yönelik teknik gezi düzenlendi.

Kaynak: Afyon Haber

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.