30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji İthalatı Artışına Çözüm: Enerji Verimliliği

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TÜİK ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan mart ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistiklerine göre, martta Türkiye’nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 17 milyar 622 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bunun 3 milyar 708 milyon 751 bin dolarlık kısmını enerji ithalatı olarak özetlenen, “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar” oluşturdu.

2018 yılının mart ayında bu rakam 3 milyar 353 milyon 131 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Böylece, söz konusu dönemde ülkenin enerji ithalatı faturasında yüzde 10,6’lık artış oldu.

Mart ayındaki ham petrol ithalatı ise, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 87 artarak 2 milyon 504 bin 806 tona yükseldi.

“Verimliliği artırarak enerji ithalatını düşürebiliriz.”

Türkiye’nin alanında önemli etkinliklerinden Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF) kapsamında Enervis’in öncü projelerini katılımcılarla paylaşan Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu buradaki konuşmasında, “Verimliliği artırarak enerji ithalatını düşürebiliriz.” diye belirtti.

“Tüm iyileşmelere rağmen, Türkiye enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor.”

Türkiye’de 2000 – 2016 yılları arasında enerji yoğunluğunda en fazla iyileşme görülen sektörün yüzde 42’lik iyileşme oranı ile sanayi olduğunu hatırlatan Kipoğlu, “Tüm iyileşmelere rağmen, Türkiye enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri arasında, birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılması da bulunuyor. Bu süreçte hepimize düşen görevler var. Özellikle verimliliği artırıcı faaliyetler ile enerji ithalatının önemli ölçüde azaltılmasına katkı sağlayabiliriz.” diye aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.