30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nden Önemli Hatırlatma!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, sitesine enerji verimliliği etütü yapmakla yükümlü olan endüstriyel tesis ve bina sahiplerine hatırlatmada bulunarak ceza almamak için belirlenen tarihlerde yapılan etüt işlemlerinin Genel Müdürlüğe bildirilmesi gerektiğini bildirdi.

Sitede yer alan duyuruda, Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Arttırılmasına Dair Yönetmelik’te yer ilgili madde ile yükümlü kılınanların kimler olduğu ve yapması gerekenler belirtiliyor. Tam duyuru metni ise şöyle:

Yıllık toplam enerji tüketimi 5.000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmeler ile toplam inşaat alanı 20.000 m2’nin üzerinde olan hizmet sektöründe faaliyet gösteren binalarda etüt yapılır veya yetkili şirketlere yaptırılır. Bu etütler her 4 yılda bir yenilenir. Etüt raporlarının ve belirlenen önlemlere ilişkin uygulama planlarının birer sureti Genel Müdürlüğe gönderilir.

Bu kapsamda; 2019 yılında yükümlü bulunan endüstriyel işletmeler ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren binalarda enerji verimliliği etütlerinin yapılması veya yetkili şirketlere yaptırılması gerekmektedir.”

1 Yorum

  • Faruk dedi ki:

    “hizmet sektöründe faaliyet gösteren binalar” tanımını açabilir miyiz? Hangi binaları kapsamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.