30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji İletim Hatları Projelerinde Kamulaştırma

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’de çeşitli illerde gerçekleştirilmesi planlanan enerji iletim hatları, doğalgaz boru hattı ve HES projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırma kararı alındı.

Cumhurbaşkanının kararları bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Doğalgaz boru hattı projesi için Diyarbakır’ın Ergani ve Çermik ilçeleri sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazlar ile bu kapsamda inşa edilecek sabit tesisiler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazların Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılma kararı verildi.

Türkiye elektrik Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait “15 kV Ürgüp-Çinkur Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında belirlenen taşınmazlarda, direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle adı geçen Genel Müdürlük tarafından acele kamulaştırılacak.

Yozgat ve Tokat illerinde hidroelektrik santrali (HES) üretim tesisleri yapımı amacıyla belirlenen alanlarda Hazine adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.