30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

8. Yeşil Ekonomi Konferansı “Yenilenebilir Enerji Finansmanı”

Nisan 24 All day

8. Yeşil Ekonomi Konferansı’nı Yenilenebilir Enerji Finansmanı başlığıyla Yeşil Düşünce Derneği, Troya Çevre Derneği ve Heinrich Böll Stiftung işbirliğiyle gerçekleştiriyoruz. 

Yeşil Düşünce Derneği olarak, 2015 yılından beri Yurttaşların Enerji Santrali (YES) ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri (YEK) gibi topluluk ve yerel tabanlı yenilenebilir enerji modelleri üzerinde çalışıyoruz. Bu doğrultuda toplumun bilgi birikimi ve yenilenebilir enerjiye uyumunu güçlendirmek ve demokratik enerji politikalarını oluşturmak için birçok etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklerden bazıları 2016 yılında banka ve finans kurumları, kamu kurumları, yenilenebilir enerji kooperatifleri ve belediyeler ile gerçekleştirdiğimiz toplantı serileridir. Yürüttüğümüz bu çalışmalarda, Türkiye’de yenilenebilir enerji finansmanı konusunda bir soru işareti olduğunu ve üzerinde katılımcı bir süreçle çalışılması gerektiği ihtiyacı ortaya çıktı. Bu nedenle yenilenebilir enerjinin demokratik ve etkin bir biçimde finansmanı için finans ve kamu kuruluşlarına çözüm ve öneri getirilmesini ve bu süre yerel toplulukların dahil edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu amaçla yenilenebilir enerji kooperatifleri, diğer tür kooperatifler, belediye merkezli ve yurttaş inisiyatifli yenilenebilir enerji yatırımları için sürdürülebilir bir finans modelinin geliştirme imkan ve olanaklarını, yurtdışı örnekler ve Türkiye’deki durum üzerinden tartışmak üzere bu konferansı düzenliyoruz.

PROGRAM:

10.00 – Açılış Konuşmaları

10.30-12.30 – Avrupa’da Yenilenebilir Enerjinin Finansmanına Dair Durum ve İyi Uygulamalar

Yenilenebilir Enerji Finansman Modelleri ve yaratıcı yatırım örnekleri (Citynvest Project, REScoop, Daan Creupelandt)

REScoop PLUS toolkit Projesi: Kooperatiftler için enerji verimliliği katma değeri (REScoop, Stanislas d’Herbemont, Proje Yöneticisi)

Finansman ve Enerji Demokrasisi bağlamına bir bakış (Think Tank Oikos, Belçika, Dirk Holmens)

Danimarka finans ve yenilenebilir enerji yatırımları örneği (Nordisk Folkecenter, Danimarka- Daniele Pagani) 

12.30-13.15 – Ara

13.15-15.15 – Türkiye’de Durum ve Karşılaştırmalı Değerlendirme

Türkiye’de Yenilenebilir Enerjinin Finansmanı, Fırsatlar, Engeller ve Alternatifler (Faruk Telemcioğlu, Günder Genel Sekreteri)

Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve TurSEFF (Asuman Sönmez, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı – TurSEFF, İş Geliştirme Müdürü)

Yenilenebilir Enerjiyi Karbon Vergisiyle ve Fosil Yakıt Teşviklerinden Vazgeçerek Finanse Etmek: Türkiye için İzlenebilir Bir Yol Önerisi (Doç. Dr. Sevil Acar, Altınbaş Üniversitesi)

Türkiye’de Yenilenebilir Elektrik Üretim Teknolojilerinde 2026’ya Kadar Yatırım Potansiyeli (Dr. Değer Saygın,  SHURA Energy Transition Centre, Director)

KOBİ’lerin Finansal Erişimi Araçları (Murat Gökçe, Kredi Garanti Fonu, İkitelli İstanbul Şubesi Müdürü)

Organizatörler

Yeşil Düşünce Derneği
Troya Çevre Derneği
Heinrich Böll Stiftung

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir