30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Fonu Kapsamındaki Projeler Üç Sınıfa Ayrılacak

İSTANBUL  (Enerji Portalı) – Enerji Girişim Sermaye Fonu’na devredilmeye aday santraller üç kategoriye ayrılarak işlem görecekler.

Enerji Girişim Sermaye Fonu’na devredilmeye aday bu sorunlu kredi bakiyeli varlıklar, “hızlı bir şekilde devri öngörülen”, “yapılandırılmış veya devri öngörülmeyen ancak ileride sorun yaşanması durumunda devre aday” ve “yapılandırmayla sorunu çözülebilen ve platforma devri uzak” kategorilerinde değerlendirilecek.

Bu çerçevede, “hızlı bir şekilde fona aktarılması öngörülen” projelerin yer aldığı ilk kategoride 865 megavatlık bir kombine doğal gaz çevrim santrali ile 50 megavatlık bir hidroelektrik santrali bulunuyor. Her iki santralin toplam yatırım maliyeti bir milyar 100 milyon dolar seviyesindeyken, bu projeler için tam olarak ne kadar kredi kullanıldığı ve bunun ne kadarının geri ödendiği bilgisi ticari sır olması nedeniyle açıklanmıyor.

Fonun sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için öncelikle az sayıda projeyle başlanması, süreçte oluşabilecek sorunlar tespit edildikten sonra ve ihtiyaç halinde ilave devirlerin yapılması hedefleniyor.

Enerji sektörüne kullandırılan 70 milyar dolarlık kredinin 23 milyar doları hali hazırda geri ödenmiş durumda, yani sektörün 47 milyar dolar borç yükü bulunuyor. Bu borcu 40 milyar dolarını kömür, hidroelektrik ve doğal gaz ile elektrik üretimi yapan 7 adet santrallerin, 7 milyar dolarını da 2 adet elektrik dağıtım şirketinin kullandığı krediler oluşturuyor.

Elektrik üretim santrallerinin 40 milyar dolar tutarındaki borcunun yaklaşık 13 milyar dolarlık kısmı geri ödenmesinde sorun yaşanan veya yaşanma riski bulunan kredilerden oluşuyor.

Bu kredilerin 5 milyar doları yerli kömür santralleri, 3,2 milyar doları hidro elektrik santraller (HES), 2,7 milyar doları doğal gaz ve 1,9 milyar doları da elektrik dağıtım sektörünün yükümlülüğünde bulunuyor.

Fonda çalışmalarında her bir proje için ayrı bir şirket kurulacak…

Projelerin Enerji Girişim Sermaye Fonu’na aktarılabilmesi için fonda yer almaya istekli bankalar tarafından bir portföy yönetim şirketi kurulması planlanıyor. Portföy yönetim şirketinin bünyesinde ise devredilen her bir santral için ayrı birer şirket kurulması öngörülüyor.

Böylece, fona aktarılmasına kesin gözüyle bakılan birinci kategorideki iki santralin fona devredilmesi halinde, portföy yönetim şirketinin altında kombine doğal gaz çevrim santrali için bir fon şirketi, hidroelektrik santrali için de ayrı bir fon şirketi kurulacak.

Bu santrallerin devredilmesinin ardından, ikinci etapta finansmanı yapılandırılmış olsa da ödemelerinde problem yaşanan veya yönetime bağlı olarak tekrar sorunlu hale dönen projelerin fona aktarılması planlanıyor.

Enerji Girişim Sermaye Fonu’nun büyüklüğünün 1,5-2 milyar doları bulabileceği fakat bu rakamın aktarılan projelere bağlı olarak değişebileceği belirtiliyor.

Son gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.