30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Fiyatlarının Vatandaş Üzerine Etkisi Mecliste Gündeme Getirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji fiyatlarının vatandaş üzerine etkisini meslis gündemine taşındı. Bakan Dönmez, vatandaşın enerji tüketimi maliyetinin 2002 yılına göre düşüş gösterdiğini belirtti.

Enerji fiyatlarının vatandaş üzerine etkisini meslis gündemine taşındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, meclis’te gündeme getirilen elektrik ve doğalgaz zamlarıyla ilgili 2002 yılındaki asgari ücretle kıyaslandığında bugün üçte bir oranında azalma söz konusu olduğunu ifade etti.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, elektrik faturalarındaki artışla ilgili “Vatandaş, iktidarın güdümünde olan TRT’ye ödeyeceği payı, faturası kadar alınan hizmet bedelini, ne yazık ki devletin altı ilde 90 bin sayacı okuyamadığı için kayıp kaçak bedelini ve yüzde 18 vergisini nasıl ödeyeceğini düşünüyor.” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da, doğal gaz ve elektriğe enflasyon üzerinde yapılan zamları hatırlatarak, “Bu zamlarla dört kişilik bir ailenin asgari tüketimiyle elektrik ve doğal gaz faturasının bedeli 273 liraya çıktı. Döviz yükseldi diye yapılan bu zamları döviz düştükten sonra niye geri almıyorsunuz?” diye sordu.

Bakan Dönmez ise gelen soruları, faturaların 2002 yılındaki asgari ücrete oranıyla şimdiki dönemi karşılaştırarak şöyle cevapladı:

“2002 yılında asgari ücrette 150 kilovat/saatlik bir elektrik tüketen hanenin, asgari ücrete oranı, aylık asgari ücret içindeki payı yüzde 15,1 iken bugün itibarıyla asgari ücret 1603 lira, yine 150 kilovat/saatlik elektrik tüketimini baz aldığımızda asgari ücretteki elektrik faturasının payı yüzde 5,6; 3’te 1’i oranında aslında azalma söz konusu. Doğal gazda 1 Ocak 2002’de net asgari ücret üzerinden, 100 metreküplük ortalama bir aylık tüketimin asgari ücret içindeki payı yüzde 25. Bugün itibarıyla yine aynı miktardaki doğal gazın asgari ücret içerisindeki payı yüzde 9,2’dir. Yüzde 25’ten yüzde 9,2’ye düşmüş durumda. Arzu ederiz ki yüzde 5 olsun. Biz de onun için gayret ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.