30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Fiyatlarında Esnafa İndirim Talebi

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enerjideki zamların bir süreliğine vatandaşa yansıtılmaması için çalışılmalı. Öte yandan elektrik ve su başta olmak üzere enerji fiyatlarında esnafa özel indirim sağlanmalı.” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, piyasanın rahatlaması için bazen devlet zamlarını geciktirip fiyatları kontrol altına alması gerektiğini, elektrik, doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki zamların tüm ürünlerin fiyatını etkilediği için vatandaşa yansıtılmaması gerektiğini söyledi.

Üç ayda bir tarife yenilenen elektrikte fiyatlarında bir ay önceden artırılmış olduğunu belirten Palandöken, şunları ifade etti:

“Doğal akış seyretseydi, elektrik tarifeleri ekim ayında yenilenecekti. Şimdi tüm zamlar üst üste gelmiş oldu. Kurban Bayramı’ndan yeni çıkan vatandaşlar şimdi de okulların açılmasıyla birlikte çocukların eğitim masraflarını karşılayacak. Eğer zamlar bir süre daha ertelenseydi vatandaşlarımız yeni eğitim öğretim yılını zamsız geçirmiş olacaktı. Ana girdi olan elektrik ve doğal gaz zamları süspanse edilseydi enflasyon rakamları da bu kadar yüksek çıkmaz. Çünkü enerjideki zamlar enflasyon rakamlarını doğrudan etkiliyor.”

Palandöken, esnaf ve sanatkarın en yüksek tarifeden elektrik faturası ödediğini belirterek, “Enerji, esnafımızın en önemli maliyet unsurundan biri olduğu için bu zamlardan en çok esnafımız etkileniyor. Esnafımızın yanı sıra sanayici başta olmak üzere tüm kesimler zamların etkisini yaşıyor. Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artırmaktadır. Bu yüzden, özellikle enerji gibi çok yoğun bir şekilde girdi olarak kullanılan lokomotif ürünlere yapılan zamlar süspanse edilmeli. Enerjideki zamların bir süreliğine vatandaşa yansıtılmaması için çalışılmalı. Öte yandan elektrik ve su başta olmak üzere enerji fiyatlarında esnafa özel indirim sağlanmalı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.