30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Enflasyonu İkinci Çeyrekte Arttı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji enflasyonu, yılın ikinci çeyreğinde 8,70 puan artarak yüzde 16,99’a ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan enflasyon raporuna göre, enerji fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,60 oranında artış gösterdi.

Bir önceki çeyrek sonunda 66 dolar olan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, izleyen iki ayda yukarı yönlü bir seyir izleyerek ikinci çeyrek sonu itibarıyla 75 dolar civarına yükseldi. Bu dönemde döviz kurundaki yukarı yönlü seyirle birlikte Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarında kayda değer bir yükseliş izlendi. Bu çerçevede, ikinci çeyrekte akaryakıt, tüpgaz ve katı yakıt fiyatları sırasıyla yüzde 9,50, yüzde 4,54 ve yüzde 3,85 oranında arttı.

Mayıs ayı ortalarından itibaren akaryakıtta eşel mobil sistemine geçilmişti. Bu uygulama kapsamında maktu özel tüketim vergi tutarlarının uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında meydana gelecek değişimlere göre yeniden belirlenmesi neticesinde, akaryakıt fiyatları Mayıs ayı ortasından itibaren yatay seyretti. Böylelikle, enerji enflasyonunda daha olumsuz bir görünümün önüne geçildi.

Söz konusu dönemde yönetilen fiyatlardan doğalgazda önemli bir değişim olmazken, elektrik ve geçmiş enflasyona endeksleme davranışının yaygın olduğu şebeke suyu fiyatları sırasıyla yüzde 2,90 ve yüzde 3,55 oranında arttı. Sonuç olarak, yıllık enerji enflasyonu ikinci çeyrekte 8,70 puan artarak yüzde 16,99’a ulaştı.

Enerji fiyatları ise petrol ürünleri, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı ile gaz imalatı fiyatları kaynaklı artış gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.