30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Ekonomisi Derneği, Seçimler Sonrası Enerjide Hedef 2023

Enerjiportalı – Enerji Ekonomisi Derneği ( EED ) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, seçimlerin tamamlanması ile birlikte Türkiye’nin enerji hedefleri ve vizyonu 2023 olarak belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’de gerçekleşen büyük sıçaramanın önümüzdeki dönemlerde de aynen devam etmesi gerektiğini belirten Kumbaroğlu, 2023 ile ilgili beklentilerinin şunlar olduğunu belirtti.

  1. Başvuruların alınmaya başlandığı deniz üstü rüzgar enerji santralinden ilk elektrik üretimi için takvimler 2023’ü gösteriyor. Akkuyu nükleer santralinden ilk elektrik üretimi için takvimler 2023’ü gösteriyor.
  2. Devrim niteliğinde bir değişim de taşımacılık sektöründe bizi bekliyor. Akaryakıtın yerini elektrikli araçlara ve benzin istasyonlarının şarj istasyonlarına bıraktığı bu dönemde yerli elektrikli otomobiller ülkemizin 2023 vizyonuna damga vuracak.
  3. Devrim niteliğinde değişimler, enerjisi yenilenmiş bir dünya 2023 yılının Türkiye’sinde bizleri bekliyor.”
    Kumbaroğlu, Türkiye’nin coğrafi konumunu sayesinde enerji ekonomisinin getirdiği uluslararası fırsatlara odaklanması gerektiğini vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü.
  4. Türkiye üzerinden gelişen doğalgaz boru hattı projelerine yenilerini ekleyerek, ülkemizin 2023 vizyonu içerisine doğalgazda uluslararası ticaret merkezi olmayı da ekleyebiliriz.
  5. Türkiye’nin 2023 hedefi yolundaki dev projelerle çok daha güzel bir Türkiye’yi el birliğiyle inşa edebileceğimize inanıyorum.
  6. Seçim dönemini geride bıraktık ve şimdi önümüze bakmalıyız. Sektörün ilk beklentisi, daha önce açıklanan projeler ve çizilen vizyona kararlılıkla devam edilmesi.”

Enerjiportalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.