30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Dönüşümünde İnovasyon Öncelikleri Belirlendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), sürdürülebilir bir enerji sistemine geçişi hızlandırmak için ihtiyaç duyulan inovasyon önceliklerini belirledi.

Ajans, yakın zamanda yayınlanan 2018 Küresel İnovasyon Endeksi (GII) raporunda, yenilenebilir enerji dağıtımının ölçeklendirilmesi için dört merkezi politika düzeyinde inovasyon tavsiyesinin ana hatlarıyla ele alındığı İnovasyon Sürüşü Enerji Geçişi Raporunun bir bölümünü kaleme aldı.

IRENA’nın yazdığı bölümde, canlılıkları ve dağıtım süreci kategorize edilen çeşitli yenilenebilir teknolojilerin gelişimi de listeleniyor. “Yolda” olduğu görülen uygulamalar, elektrikli araç geliştirme ile birlikte rüzgar ve güneş PV güç teknolojilerini içeriyor. Biyoyakıtlar ve güneş termal ısı uygulamaları ise ekonomilerini ve benimseme oranlarını iyileştirmek için daha fazla inovasyona ihtiyaç duyan alanlar arasında sayılabilir.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) küresel inovasyon endeksi raporunun 11. baskısı, Dünyayı İnovasyonla Güçlendirmek, enerji sektörü inovasyonunun durumunu, daha fazla çaba gerektiren alanların tanımlanmasını ve enerji üretimi gibi alanlarda atılımların nerede olduğunu analiz etti.

IRENA’nın bölümü aşağıdaki politika tavsiyelerinde bulunuyor:

1. Araştırma ve geliştirmenin ötesinde, yeniliklere yönelik sistem çapında bir yaklaşımı teşvik etmek

IRENA, teknolojideki yeniliklerin, altyapıya, iş modellerine ve sistem işletimine yönelik yenilikçi yaklaşımlarla birlikte, hepsine eşit bir yardımla takip edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. IRENA’nın İnovasyon ve Teknoloji Merkezi Direktörü Dolf Gielen, “Tüm sektörler ve enerji sisteminin bileşenleri ve tüm aktörleri kapsayan yenilikler arasındaki sinerjiler, geçiş için çok önemli” dedi.

2. İnovasyonu beslemek için uluslararası işbirliğini güçlendirmek

IRENA, inovasyonun, enerji sektörünün dekarbonlanması için merkezi bir noktada olduğunu ve uluslararası işbirliğinin inovasyon için kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Enerji geçişini ilerletmek için gerekli olan atılımları ve uluslararası işbirliğini teşvik etmek için tasarlanan mevcut platformlar ulusal düzeyde önceliklendirilmelidir. Bu, ülkelerin fikirleri, havuz kaynaklarını ve sermayeyi paylaşmasına ve ortak çıkarları destekleyen programların birlikte geliştirilmesine izin verir.

3. Gelişmiş güç sistemi entegrasyonu

Yenilenebilir enerji üretimine ilişkin iş durumu artık tartışılmaz bir durumdur ve enerji üretim maliyetleri artık fosil yakıtı maliyet aralığında iyi bir şekilde düşmektedir. Ancak güçlü iş durumuna rağmen, küresel elektrik sistemlerinde yenilenebilir enerjinin payının önemli ölçüde (2050’ye kadar yüzde 85’e) arttırılması gerekiyor. Bu, arz ve talepte güç sistemlerinin esnekliğini artırarak sistem entegrasyonunu teşvik etme çabalarını gerekli kılıyor.

4. Son kullanım sektörlerini elektriklendirmek ve karbonu arındırmak için bir teknoloji seçenekleri portföyünü desteklemek

IRENA’nın son analizine göre elektrifikasyon, teknoloji atılımları ve dekarbonizasyon için sektöre özgü küresel anlaşmaların bir kombinasyonuna ihtiyaç var. IRENA’da Yenilenebilir Enerji Teknolojisi, Standartlar ve Piyasalar Analisti Francisco Boshell, “Son kullanım sektörlerinin elektrik enerjisi talepleri, yenilenebilir enerjinin daha yüksek paylarının entegrasyonunu desteklerken emisyonları azaltabilecek bir “kazan-kazan” anlamına geliyor.” dedi.

IRENA, elektrifikasyonun peşinde koşmanın, önümüzdeki yıllarda, nihai enerji kullanımında elektrik payını ikiye katlayabileceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.