30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Enerji Devlerine Açılan “İklim Değişikliği” Davasında Karar

İSTANBUL (Enerji Portalı) – New York Belediyesi’nin (NYC) iklim değişikliğine neden oldukları gerekçesiyle 5 büyük petrol ve gaz şirketi hakkında açtığı dava sonuçlandı. Federal Yargıç John Keenan, NYC’nin ExxonMobil, Chevron, BP, Shell ve Conoco Phillips aleyhindeki iddialarını reddederek, iklim değişikliği ile ilgili sorunların hükümet tarafından ele alınması gerektiğine hükmetti.

New York Belediyesi tarafından iklim değişikliğine sebep oldukları suçlamasıyla petrol ve gaz şirketleri Exxon Mobil, Chevron, BP, Royal Dutch Shell ve Conoco Phillips hakkında açılan davada karar çıktı.

Federal Yargıç John Keenan, NYC’nin söz konusu şirketler hakkındaki iddialarını reddederek, iklim değişikliği ile ilgili sorunların kongre ve yürütme organı tarafından ele alınması gerektiğine hükmetti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun sözcüsü Seth Stein, karara ilişkin açıklamasında, “Belediye Başkanı büyük kirleticilerin iklim değişikliğine katkılarından ve New York’a verdikleri zarardan dolayı sorumlu tutulmaları gerektiğine inanıyor. Bu karara itiraz etmeyi ve iklim değişikliğinin zararlarını yaşayacak olan New York’lular için mücadeleyi sürdürmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Shell’den yapılan açıklamada da “Yargıç Keenan’ın iklim değişikliğinin sağlam bir hükümet politikası gerektirdiği yönündeki kararı, karmaşık bir toplumsal sorun haline gelen iklim değişikliğiyle mücadele yerinin mahkemeler olmadığı yönündeki görüşümüzü teyit ediyor.” denildi.

ExxonMobil de iklim değişikliğinin mahkemeler değil, politika yapıcılar tarafından ele alınması gereken ciddi bir küresel mesele olduğunu bildirdi.

BP, karara ilişkin yorum yapmayı reddetti.

New York Belediyesi, 5 enerji devinin Sanayi Devrimi’nden bu yana tüm endüstriyel karbondioksit ve metan emisyonlarının yüzde 11’inden fazlasından sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: CNBC, Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir