30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Devi E.ON, Microsoft İle İşbirliği Yapacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Alman kamu şirketi E.ON, evlerdeki enerji tüketiminin idaresine yönelik ABD’li yazılım devi Microsoft ile iş birliği yapacak. Geliştirilecek akıllı ev platformu, bir evde elektrik enerjisi ile çalışan tüm cihazları tek elden idaresini mümkün kılacak.

Yapılan anlaşmada, ABD’li yazılım devi Microsoft, E.ON’un Almanya’daki birimine, evlerdeki enerji tüketiminin idaresine yönelik bir “cloud” hizmeti sunması öngörülüyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada, E.ON’un Almanya birimi ile kurulan ortaklık kapsamında geliştirilecek akıllı ev platformunun, bir evde elektrik enerjisi ile çalışan tüm cihazların tek elden idaresini mümkün kılacağına dikkat çekti.

Anlaşmaya göre iki firma, “nesnelerin interneti” diye adlandırılan, birbiriyle iletişim kurma yetisine sahip makineler arasında bağlantı kurulması konusuna el atacak.

Söz konusu ortaklık Microsoft’un güçlü olduğu “cloud” hizmeti ve çip ürünleri ile E.ON’un devasa dağıtım ağının bir araya getirilmesini amaçlıyor. Böylece E.ON Almanya, ürün portföyüne temel elektrik enerjisi arzının yanı sıra bazı karlı ilave hizmetleri de eklemiş olacak.

Avrupa’da yılda 40 bin akıllı ev sistemi satılırken, bu sayının önümüzdeki üç yıl içinde 200 bine yükselmesi bekleniyor.

Kaynak: global.handelsblatt.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.