30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Enerji Depolama Sistemleri Konusunda Türkiye’deki Fırsatları Değerlendireceğiz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul’ da düzenlenen Taiwan Business Day’ de yer alan Tayvan’ın önde gelen şirketlerinden olan J.S Power, enerji depolama sistemleri hakkında sorularımızı yanıtladı.

Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Taiwan Business Day, 12 Kasım 2019 tarihinde Fairmont Quasar İstanbul’da gerçekleştirildi. Tayvan Dış Ticaret Bürosu (MOEA), Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA), Tayvan Yeşil Ticaret Proje Ofisi ve Tayvan Mükemmeliyet kuruluşu tarafından gerçekleştirilen Taiwan Business Day kapsamında Akıllı Makine, Akıllı Medikal ile Yeşil Enerji Semineri gibi etkinlikler ve birebir şirket eşleştirme toplantıları aracılığıyla iş adamlarına yenilikçi yatırımlar, devlet teşvikleri ve işbirliği olanakları hakkında bilgi alışverişinde bulunma olanağı sunuldu. Enerji depolama sistemleri alanında Tayvan’ın önde gelen şirketlerinden olan ve organizasyon kapsamında Türkiye’ye gelen J.S Power ile sektörün geleceği ve Türkiye’deki işbirliği hedefleri hakkında konuştuk.

1) Bize şirketiniz ve faaliyetleri konusunda kısaca bilgi verebilir misiniz?

J.S POWER Co. Ltd. 2006 yılında, hücre ve pil paketleri üreten profesyonel bir lityum iyon pil fabrikası olarak faaliyetlerine başladı. Ürünlerimiz arasında tıbbi ve askeri kullanım için güçlü batarya paketi, endüstriyel batarya ve NB batarya paketleri önemli bir yer tutuyor. Son yıllarda aktif olarak yüksek güçlü ürünler, elektrikli el aletleri, elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet akü paketleri geliştirdik. Ayrıca robot, otomatik veya uzaktan güdümlü araçlar (AGV/RGV), dronlar, kesintisiz güç kaynakları (UPS), 5G telekomünikasyon kuleleri, otomatik tarımsal makineler, giyilebilir cihazlar için de pil paketlerimiz bulunuyor. Ürünlerimiz Avrupa ülkeleri ve ABD’de de tercih ediliyor.

2) Şirketinizin Türkiye pazarına ilgisinin ardındaki sebep nedir? Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Yeşil endüstri ve her türlü ürüne yönelik pil paketleri Türkiye dahil tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Bu nedenle, gelişmiş deneyim ve teknolojimizi sunarken Türkiye’nin de işin pazarlama kısmını üstlendiği bir kazan-kazan durumu yaratmak için Türkiye ile işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi planlıyoruz.

3) Enerji depolama sistemlerinin enerji sektöründe önemi nedir? Tüketiciler, depolama sistemlerinin geliştirilmesi ve genişletilmesinden nasıl yararlanabilir?

Güneş enerjisinden ve rüzgardan elde edilen yenilenebilir enerjilerin tümü, tüketicinin ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda maliyet tasarrufu çözümü sağlayarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için Li-Ion depolama sistemine ihtiyaç duyuyor.

4) Yenilenebilir enerji pazarında artık maliyetlerden ziyade enerji depolama teknolojilerine ve hibrit (entegre) sistemlere odaklanılıyor. Bu konudaki görüşleriniz neler?

Teknolojinin bütüncül olarak ele alınmasının çok önemli olduğu doğru, maliyetler ve hücre güvenliği de aynı ölçüde önemli. Uzun ömürlü ve güvenli malzemeler, enerji depolamada kilit önem taşıyor. 20.000 devire kadar olan uzun ömürlü malzemeler, Li-Ion hücresinin kullanım ömrünü oldukça önemli miktarda artırarak ortalama maliyetleri de düşürebilir. Güvenli malzemeler ve montaj yöntemleri de tüketicinin güvenlik kaygılarını karşılayacaktır. Tüm bunlara ek olarak hükümetin desteği ve politikaları sayesinde her geçen gün gelişen yenilenebilir enerji pazarına güvenli ve fiyat açısından rekabetçi ürünler girmeye başlayacaktır.

5) Tayvan ve Türkiye’nin enerji depolama alanındaki mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Li-Ion hücre her tür depolama sistemi için anahtar konumda. Bildiğim kadarıyla, Türkiye bu konuda ithalata ağırlık vermiş durumda. Bununla birlikte Tayvan’da ise Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsümüz olan ITRI’nın da liderliğiyle pil hücresi, pil yönetim sistemleri (BMS), pil modülleri ve malzemelerin geliştirilmesinde ve seri üretiminde 20 yılın üzerinde çok değerli bir deneyime sahibiz. Türkiye’ye yaptığımız bu ziyaretle başarılı iş ortaklıklarına imza atacağımıza inanıyorum.

6) Enerji depolama sistemlerinde yakın dönemde ne gibi gelişmeler bekliyorsunuz?

Yüksek güvenlikli ve uzun ömürlü Li-Ion hücreler ve paketler konusunda başarılı olmayı umuyoruz. Çin ve Kore’de yakın zamanlarda meydana gelen enerji depolama sisteminin patlaması ve yanması olayları, Li-Ion akü paketlerinin güvenliği ve uzun ömürlülüğünün önemini bir kez daha gösterdi. Bu iki ana unsurun yerine getirilmesi halinde, daha düşük maliyetlere ulaşmayı denemek ve enerji depolama pazarının gelişimini hızlandırmak daha kolay olacaktır.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.