30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Depolama Cihazları İle İlgili Yönetmelik Değişti

ANKARA (Enerji Portalı) – Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de “Fren Gereklilikleri Hakkında Tarım ve Orman Araçlarının Tip Onayı ile İlgili Yönetmelik (AB/2015/68)’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan 31101 sayılı Resmi Gazete’de şu yönetmelik yayımlandı:

Fren Gereklilikleri Hakkında Tarım ve Orman Araçlarının Tip Onayı ile İlgili Yönetmelik (AB/2015/68)’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Yönetmelikte enerji hakkında yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir:

Yönetmeliğe şu bentler eklendi:

“hh) Enerji kaynağı: Doğrudan veya dolaylı şekilde bir enerji depolama cihazı üzerinden frenlerin aktif hale getirilmesi için gerekli olan enerjiyi sağlayan cihazı,

ıı) Enerji depolama cihazı: Fren uygulamak veya frenleri serbest bırakmak amacıyla enerji kaynağından gelen enerjiyi depolamak için kullanılan cihazı,”

Yönetmeliğe şu maddeler eklendi:

“2.2.2.15.1.1.1. Hidrolik enerji cihazlarındaki bu alçak basınç, azami çalışma basıncı 15000 kPa olarak enerji depolama cihazlarını kullanan sistemler için 11500 kPa’ı geçmemelidir.

2.2.2.15.1.1.2. Hidrolik enerji cihazlarındaki bu alçak basınç, tarif edilen fren performansına uygun olması amacıyla 15000 kPa’lık azami çalışma basıncına bağlanan enerji depolama cihazları için 11500 kPa’ı geçmemelidir.”

Yönetmeliğe şu düzenlemeler yapıldı:

a) “C. DEPOLANAN ENERJİLİ HİDROLİK FREN SİSTEMLERİ” başlıklı bölümün 1.1.1 maddesine aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Tarif edilen servis freni performansının bir enerji kaynağı ile elde edildiği hidrolik fren sistemlerinde darbe sönümleyici olarak kullanılan enerji depolama cihazları, bu Ek bağlamında enerji biriktirme cihazı olarak kabul edilmez.”

b) “C. DEPOLANAN ENERJİLİ HİDROLİK FREN SİSTEMLERİ” başlıklı bölüme 1.3.2.1 maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 1.3.2.1.1 maddesi eklenmiştir.

“1.3.2.1.1. Tarif edilen fren performansına uygun olması amacıyla 15000 kPa’lık azami çalışma basıncına bağlanan enerji depolama cihazlarının kullanılması halinde, testin başlangıcında enerji depolama cihazındaki basınç imalatçı tarafından temin edilen azami basınç olmalıdır.”

İlgili yönetmeliğin tamamı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.