30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanlığı VAP Başvuru Tarihini Açıkladı: Mart 2022

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından 2022 Yılı Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) başvurularının 01-31 Mart 2022 tarihleri arasında kabul edileceğini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından yapılan kamuoyu duyurusuna göre 2022 yılı verimlilik artırıcı proje (VAP) başvuruları https://evdes.enerji.gov.tr adresi üzerinden aşağıdaki kriterlere göre dönemsel olarak 01-31 Mart 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. VAP başvurularında; yıllık 1.000 TEP ve üzeri enerji tüketimine sahip endüstriyel işletmeler için aşağıdaki kriterler uygulanacak:

  1. Ön görülen yatırım bedeli 500.000 TL ve üzeri olan ve geri ödeme süresi iki yıl ile beş yıldan az (2 yıl dahil ve 5 yıl hariç) olan verimlilik artırıcı proje başvuruları kabul edilecektir.
  2. Elektrik motorlarının verimlisiyle değiştirilmesi projelerinde, etiket gücü 11 kW ’ın altında olan motorlar için VAP başvuruları kabul edilmeyecektir. Bir prosesin parçası olup sistem içinde değerlendirilen ve/veya DHS ile kontrol edilen motorlar için bu koşul aranmaz.
  3. Aydınlatma projeleri kabul edilmeyecektir.
  4. Isı yalıtımı projeleri kabul edilmeyecektir.

Yukarıdaki kriterler, yıllık enerji tüketimi 500 TEP ve üzeri ile 1.000 TEP’in altında olan işletmeler için uygulanmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.