30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanlığı Elektrikli Araçla Yüzde 30 Tasarruf Sağlayacak

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bakanlık olarak bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30’a varan bir tasarruf hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı yazılı açıklamada, 2021’den itibaren kiralama ve satın alma yoluyla temin edilecek yeni araçların yerlilik oranına haiz elektrikli ve hibrit araçların tercih edilmesi gerektiğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’na ilişkin atılan adımlarla yenilenebilir enerji teknolojilerinde üretimin artırıldığını vurgulayan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Diğer sektör politikalarıyla birlikte yenilenebilirin kardeşi sayılabilecek depolama ve temiz enerji teknolojilerinin Türkiye’de üretimine dair pazarın oluşmasını da bekliyoruz. Orta ve uzun vadede, Türkiye’de ulaştırma emisyonları elektrik emisyonlarını geçebilir. Yani enerji politikası sadece elektrik değil, diğer sektörlerdeki temiz yakıt kullanımını ve teknolojilerini de özendirici bir sinyal taşımalıdır. Bakanlık olarak bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30’a varan bir tasarruf hedefliyoruz. Konuyla ilgili olarak çalışmalarımız sürüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.