30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanının Yardımcıları Tancan, Bayraktar ve Cansız Kimdir?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Resmi Gazete’nin son mükerrer sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararlarında, yeni dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Yardımcılığına Abdullah Tancan, Alparslan Bayraktar, Mithat Cansız getirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bakan yardımcılıklarına ilişkin atama kararları Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’nin son mükerrer sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, yeni dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 3 yardımcısı olacak.

Buna göre Bakanlık Yardımcılıklarına Abdullah Tancan, Alparslan Bayraktar, Mithat Cansız getirildi.

– Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan Kimdir?

Abdullah Tancan, 1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Gaziantep’te tamamlayan Tancan, üniversite tahsilini İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.

Daha sonra tekrar Gaziantep’e gelen Tancan, 1988 yılından itibaren Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis, Şahinbey Telefon Müdür Yardımcısı ve Şehitkamil Telefon Müdürü olarak görevlerini yaptı.

Tancan, 1997 yılından itibaren TEDAŞ Gaziantep Müessese Müdürlüğü’nde Planlama Etüt ve Proje, Müşteriler, Müessese Müdürlüğü ve Yönetim Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulundu, ayrıca Gaziantep’teki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında faaliyetlerde yer aldı.

2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı ünvanıyla çalıştıktan sonra 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atanan Tancan, 2016 Ocak ayına kadar bu görevine devam etti.

Tancan, 2016 yılı Ocak ayından sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atanmış, 24 Haziran seçimlerinin ardıdnan yeni kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez’in yardımcılığına vekaleten görevlendirilmişti.

– Enerji Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar kimdir?

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Alparslan Bayraktar, 1975 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde doğdu.

Lisans eğitimini 1995’te İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlayan Bayraktar, New York Üniversitesinde Stratejik Pazarlama Yönetimi alanında lisansüstü eğitimi aldı.

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ekonomi Hukuku alanında da yüksek lisans diplomasına sahip olan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nin (ERRA) de başkanlığını yürüttü.

2015’te Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu’nun (ICER) başkanı olan Bayraktar, 2010-2016 yılları arasında EPDK Kurul Üyeliği yaptı.

Geçen yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevine atanan Alparslan Bayraktar, bu göreve gelmeden önce de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevini üstlenmişti.

– Enerji Bakan Yardımcısı Mithat Cansız kimdir?

Mithat Cansız, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile İşletme bölümlerinden (Çift Anadal) 1998 yılında mezun olmuştur.

Lisans üstü eğitimini, 2003 yılında Münih Üniversitesi Uluslararası İşletme (MBA) bölümünde tamamlayan Enerji Bakan Yardımcısı Cansız, 2001-2003 yılları arasında Siemens AG Finansal Kontrol Bölümünde Finansal Kontrol Uzmanı olarak calıştıktan sonra; Türkiye’de yoğun olarak çalışmalar yürüten bir Türk-Alman ortaklığı alt yapı firmasında 2004-2007 yılları arasında iş Geliştirme ve Dış ilişkiler Müdürü olarak görev aldı.

Cansız, 2007-2010 yılları arasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı bünyesinde Baş Proje Direktörlüğü pozisyonunda çalışma hayatına devam etti.

Bu görevi esnasında özellikle enerji projeleri ve Kamu-Özel İşbirliği (PPP) projelerinin değerlendirilmesi ve analiz edilmesi, adı geçen projelerin yerli ve uluslararası yatırımcılara sunulması ve bu bağlamda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli işbirliği ile etkin koordinasyonun sağlanması noktasında önemli katkılarda bulunan Cansız, 25 Şubat 2010 tarihi itıbariyle TPIC Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, 17 Mart 2010 tarihinde TPIC Genel Müdürlüğü görevine, 28 Eylül 2016 tarihinde de TPIC Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, daha sonra da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MİGEM) atanmıştı.

Cansız, ileri düzeyde İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Arapça bilmektedir.

Enerji Bakanının Yardımcıları Belli Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.