30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanı, Seyhan HES’te İncelemelerde Bulundu

ADANA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Seyhan HES (Hidroelektrik Santral)’i ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.

Adana’ya bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başkanlığında ve EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz’ünde katılımıyla Adana’nın enerji potansiyelinin değerlendirildiği “Enerji Koordinasyon Toplantısı” düzenlendi. 

Dönmez toplantının ardından EÜAŞ tarafından işletilen Türkiye’nin halen aktif en eski santrali Seyhan HES’i ziyaret etti. Burada Alagöz tarafından; tüm hidrolik santral tesislerinin tek merkezden ve otomatik sistemlerle kontrol edilebileceği yerli ve milli otomasyon Sistemi EOS (EÜAŞ Otomasyon Sistemi) ile milli ekonomimize büyük katkı sağlayacak, Türkiye’nin ilk yerli ve milli jeneratör üretimi çalışmaları başta olmak üzere hali hazırda EÜAŞ tarafından yürütülen projeler hakkında Bakan Dönmez’e bilgi verildi. 

60 MW kurulu gücüyle 1956 yılında işletmeye alınan Seyhan HES’te CNN TÜRK televizyonunun canlı yayın konuğu olan Bakan Dönmez‘in akabinde Genel Müdür Alagöz ile birlikte Seyhan HES’te sürdürülen enerji üretimi çalışmalarını takip edip teknik incelemelerde bulunduktan sonra santralimizden ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.