30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: “Akdeniz’deki Rezervleri Fethedeceğiz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akdeniz’de ilk sondajın birkaç ay içerisinde yapılacağını açıkladı.

A Haber’de canlı yayına katılan Bakan Dönmez, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili, “Gemimiz ilk sondajı birkaç ay içinde yapacak.” dedi.

Üçüncü nükleer santral projesinin Trakya’da yapılacağınu duyuran Dönmez, Trakya’daki nükleer santrali Çin’le birlikte yapılacağını söyledi.

– ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo

Dönmez, 3-4 haftadır bakanlık koltuğunda oturduğunu fakat daha öncesinde aynı bakanlıkta müsteşar olarak görev yaptığına dikkati çekerek, “Piyasaların sorunları, vatandaşın taleplerini analiz ettik ve bir strateji belgesi hazırladık. Adını da Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi dedik. Bu strateji belgesiyle birlikte biz önümüzdeki dönemde yapacağımız tüm işleri belirlemiş olduk.” açıklamasında bulundu.

“ABD’nin İran’a uyguladığı amborgoya değinen Dönmez, “Bu ambargo ABD’nin tek taraflı uyguladığı bir ambargo. AB bundan oldukça rahatsız. Biz meşru bir ticaret yapıyoruz. Arz güvenliği açısından son derece önemli. Bir de komşuluk hukukumuz var.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Akdeniz’de derin sondaja başlıyoruz”

Bakan Dönmez, Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin şu biglileri verdi:

“Yaklaşık 5 yıldır bizim sismik gemimiz çalışmalarını yapıyor. Aldığımız veriler de son derece önemli. İlk derin deniz sondajımızı inşallah bu yıl başlatıyoruz. Bir sondaj gemisi temin ettik, önümüzdeki birkaç ay içerisinde sondaja başlayacak. Adını ‘Fatih’ koymuştuk. Biz bu gemimizden, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerimizin fetihlerini bekliyoruz. Doğu Akdeniz’deki komşu ülkelerin bir çoğu eriştiler. Bizim verilerimiz de son derece olumlu. İlk sondajımızı Antalya açıklarında vurmuş olacağız. Türk ekonomik bölgelerimiz içinde, diğeri de Mersin açıklarında olacak.”

Türkiye’nin petrol ve doğalgazda dışa bağımlı olduğunu anımsatan Dönmez, “Bence oyunun kaderini değiştirecek hamle, eğer bulabilirsek dua ediyoruz. Bu doğalgaz veya petrole, karada veya denizde neredeyse bulmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

– Üçüncü nükleer santral Trakya’ya

Mersin ve Sinop’tan sonra üçüncü nükleer santralin Trakya’da inşa edileceğini kaydeden Dönmez, şöyle konuştu:

“Orada da Çin ile yürüyeceğiz. Yer henüz belli değil. Bunun için 28-30 kriter var. Çevreye uyumluluğu, su kaynaklarına yakın olması önemli. Bir de bizim İstanbul, Trakya Marmara elektrik tüketiminin en yoğun olduğu bölge. En uygun lokasyonun Trakya olduğunu görüyoruz. Mühendislik çalışmalarından sonra belirleyeceğiz.

Çin şu anda en çok nükleer santral inşaatı devam eden ülkelerden birisi. Bu teknolojinin transferine de oldukça açıklar. Biz artık burada kapasitenin Türkiye’ye kazandırılmasını arzu ediyoruz. Kazan – kazan mantığıyla gittik. O açıdan üçüncü santrali de Çinlilerle yapacağız.”

– Dünya’nın en büyük GES’i Konya’da inşa edilecek

Enerji yatırımları hakkında da bilgiler veren Dönmez, “Konya Karapınar’da dünyanın en büyük güneş enerjisi üretim santralini inşa edeceğiz. Sadece santral değil, kullanılacak ekipmanlar da Türkiye’de üretilecek. Fabrika yaptırımlarımız da var. Biz bir taraftan yerli kaynaklara yöneliyoruz, hem de yerli teknolojinin üretilmesini amaçlıyoruz. Türkiye’de büyük bir pazar var. Deniz üzerinde rüzgar santralleri kuracağız.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.