30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanı Dönmez’den “Doğu Akdeniz” Mesajı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onaylamadığı hiçbir projenin ‘oldu bitti’ye getirilmesine izin vermeyiz.” açıklamasında bulundu.

Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’na katılan Bakan Dönmez, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dönmez, Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine değinerek, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onaylamadığı hiçbir projenin ‘oldu bitti’ye getirilmesine izin vermeyiz.” dedi.

Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacaklarını vurgulayan Dönmez, “Türkiye petrol ve doğal gazda kaynak zengini bir ülke olmadığından, dünyadaki jeopolitik gerilimler ve ekonomik gel gitlerden doğrudan etkilenen bu sektörde, konjonktürel gelişmelere göre hareket edemeyiz. Bütün gayretimiz yerli üretimi artırarak cari açığı mümkün olduğunca aşağıya çekmektir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onay vermediği, rızasının olmadığı hiçbir projenin oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz. Tek taraflı, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarının yok sayıldığı, adadaki tarafların eşit ve adil pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceğiz. Türkiye’nin bu konudaki tavrı ve duruşu nettir. Uluslararası hukuktan kaynaklı hak ve menfaatlerimizi sonuna kadar korumaya karalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.