30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanı Dönmez: “Kazakistan ile ticaret hacmi artacak”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmimizi 5 milyar dolara, inşallah ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmak amacındayız.” dedi.

Bakan Dönmez, Türkiye – Kazakistan Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, bölgede huzur ve sükunetin hakim olması için Astana ve İstanbul’da devam eden görüşmelerin Türkiye ve Kazakistan’ın ortaya koyduğu çabaların samimiyetini gösterdiğini kaydetti.

Ortak tarih ve kökenden gelen Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin herhangi iki ülke arasındaki ilişkilerin her yönüyle çok daha ötesine geçmiş olduğuna işaret eden Dönmez, 2013 yılı ve sonrasında düşüş eğilimine giren ticaret hacminin, her ne kadar 2017 yılında yüzde 23’lük bir artış gösterse de sahip olunan potansiyelin oldukça altında olduğunu söyledi.

Dönmez, 2017 yılında 2,4 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını ifade ederek, şunları konuştu:

“2018’in ilk 7 ayında da geçen yılın aynı dönemine göre artış görmekteyiz. Ancak iki toplum böylesine yakın ve kardeşçe hareket etmesine rağmen, aramızdaki bu yakınlığı ekonomik ilişkilere henüz yeterince yansıtabilmiş değiliz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmimizi 5 milyar dolara, inşallah ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmak amacındayız. Bu seviyelere en fazla 7-8 yıllık bir zaman zarfında ulaşmak için mevcut iş birliğimizi daha ileri safhalara taşımak mecburiyetindeyiz.”

– “Eylem planı yatırımcılarımıza ışık tutmayı amaçlamaktadır”

Özellikle Türk müteahhitlerinin Kazakistan’da bugüne kadar yaklaşık 25 milyar dolar değerinde yatırım gerçekleştirdiğini hatırlatan Dönmez, “Bu yatırımlar arasında havalimanları, enerji ve bakır tesisleri, yollar, köprüler, expo fuar inşaatı, suni ada gibi yaklaşık 487 prestijli projenin altında Türk müteahhitlerimizin imzası vardır. Kazakistan bölgede en elverişli yatırım ortamına sahip ülkelerin başında geliyor.” dedi.

Dönmez, Türkiye’nin yatırımcılara dünyanın en cazip destek ve teşviklerini sunan ülkelerin  başında geldiğine işaret ederek,  Bugün burada Türkiye ve Kazakistan arasında 1,7 milyar dolarlık, 18’i ticari olmak üzere 22 anlaşmanın imzalanmasına hep birlikte tanıklık edeceğiz. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in ziyareti vesilesiyle anlaşmaların yeni projeler eklenip güncellenerek ve kapsadığı alanları daha da zenginleştirerek ilişkimizi bir sonraki aşamaya taşımak arzusundayız. Eylem planı yatırımcılarımıza Kazakistan’a yönelik planlarında ışık tutmayı amaçlamaktadır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.