30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Bakanı: Aşağı Doğru İneceğimiz 2 Katman Daha Var

SAKARYA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Sakarya Gaz Sahası keşfi hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada, Sakarya Gaz Sahası keşfinin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurgulandı.

Dönmez, keşifle Milli Enerji ve Maden Politikasının hidrokarbon alanındaki en somut sonucunun alındığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Gemilerin alınması, işletilmesi ve her türlü engellemeye rağmen operasyonlarına aralıksız devam etmesi, Türkiye’nin inandığı yoldan asla geri adım atmayacağını gösteriyor. Bugün bölge ülkeleri, kaosa dayalı yürüttükleri politikalarında bu gerçeği göz ardı ettikçe, Türkiye’nin kararlılığını görmezden geldikçe hüsrana uğrayacaklarını iyi bilmeliler.”

“Keşfimiz 2020’de denizlerde yapılan keşifler arasında ilk sırada yer alıyor”

Keşfin uzun vadeli politikaların bir sonucu olduğuna dikkati çeken Dönmez, şöyle devam etti:

“Keşiften 14 ay önce bölgede sismik çalışmalara başlamıştık. Arkadaşlarımız bölgenin umut vadeden bir yer olduğunu ifade edince Fatih’i Akdeniz’deki görevinden Karadeniz’e çektik. 20 Temmuz’da başladığımız sondajda hamd olsun 1 ay gibi kısa bir sürede keşfi gerçekleştirdik. Şimdi önümüzde aşağı doğru ineceğimiz 2 katman daha var. Veriler 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini gösteriyor. Keşfimiz 2020’de denizlerde yapılan keşifler arasında ilk sırada yer alıyor. 1,9 milyar varil petrol eş değerine denk gelen 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfimizi, Gazprom’un Rusya’da bulduğu 1,3 milyar petrol varil eşdeğerindeki keşif izliyor.”

Çevredeki alanlarda da sismik çalışmalara başlanacak!

Bakan Dönmez, bu yıl kara ve denizlerde yapılan bütün keşifler ele alındığında Türkiye’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kara sahasında yaptığı keşfin ardından ikinci sırada yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak burada şu hususu gözden kaçırmamak gerekir. Öncelikle körfez ülkeleri petrol ve doğal gaz yatakları açısından zengin bir bölge. Bölge dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz yataklarına ev sahipliği yapıyor. İkinci olarak Birleşik Arap Emirlikleri‘nde yapılan keşif karada yapıldı ve karada yapılan keşifler hem maliyet hem de operasyonel açıdan denizde yapılanlara göre daha uygun.”

Daha önce Karadeniz’de hiç aranmamış bir bölgede sismik çalışmalar yapıldığını anımsatan Dönmez, sahanın geliştirilmesi için çevredeki alanlarda da sismik çalışmalara başlanacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.