30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Arz Güvenliği İçin Dev Bir Adım Daha Atıldı

ÇANAKKALE (Enerji Portalı) – FSRU gemisi Ertuğrul Gazi ile doğal gaz arz güvenliğine önemli bir esneklik kazandırmak için Akdeniz’e açılıyor.

BOTAŞ’ın büyük yatırımlarından biri olan ve Türk Denizcilik Sicili’ne kayıtlı ilk FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemisi olan Ertuğrul Gazi, Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne kaydedilerek gemiye Türk Bayrağı çekildi.

Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlama hedefi doğrultusunda önemli bir eşik daha aşıldı. BOTAŞ tarafından inşa ettirilen FSRU gemisi “Ertuğrul Gazi”nin test çalışmaları başarıyla tamamlandı ve Ertuğrul Gazi, Türk karasularına doğru yola çıktı.

“Ertuğrul Gazi bu ay içerisinde karasularımıza giriş yapacak”

Müjdeyi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, paylaşımında “Ülkemizin FSRU’su Ertuğrul Gazi, Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne kaydedilerek, şanlı bayrağımızı astı. Umman Denizi’nde seyreden Ertuğrul Gazi bu ay içerisinde karasularımıza giriş yapacak. Heyecanla bekliyoruz. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Enerjide kaynak çeşitliliği yaratarak enerji arz güvenliği sağlanacak

Türk Denizcilik Sicili’ne kayıtlı ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi (FSRU) olan Ertuğrul Gazi’nin bu ay içinde Hatay Dörtyol’a gelmesi bekleniyor. BOTAŞ’ın büyük yatırımlarından biri olan Türkiye’nin yeni FSRU gemisi Ertuğrul Gazi ile doğal gaz arz güvenliğine önemli bir esneklik kazandırılması sayesinde doğal gaz tüketiminde mevsimsel dalgalanmaların, teknik ya da jeopolitik risklerin önüne geçilecek.

Enerjide kaynak çeşitliliği yaratarak enerji arz güvenliğinin sağlanmasında Türkiye’nin önemli adımlarından biri olan yeni FSRU gemisi, günlük 28 milyon metreküplük gazlaştırma kapasitesi ile dünyada, kapasitesi en yüksek gemilerin başında geliyor. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik alınan önlemler sayesinde doğal gaz tüketimimiz hiçbir kısıntı kesinti yaşanmadan karşılanıyor.

102 milyon metreküplük depolama kapasitesi ile ülkemizin kesintisiz enerjiye ulaşmasına vesile olacak Ertuğrul Gazi gemisinin Nisan ayı sonuna doğru ülkemize ulaşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.