30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Alanında Yeni Nesil Girişimler Geliyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen Enerjide Arama Buluşmaları – Startup’lar (Yeni Nesil Girişimler) 24 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da düzenlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Sayın Fatih Dönmez’in katılımı ile düzenlenen ve ilk kez Startup’ların katıldığı özel etkinlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği Startup’lar için dört aşamalı yol haritası açıklandı.

Türkiye’de ilk kez Startup’ların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde bir araya geldiği etkinlikte, Türkiye’nin enerji geleceği için büyük önem taşıyan yol haritasının ilk adımı “yaklaşım belgesi” yani “beyaz genelge”, ikinci adım “görüşler belgesi (mavi genelge)”, üçüncü adım “karar belgesi (kırmızı genelge)” ve son adım “yeşil genelge” katılımcılarla paylaşıldı. Yol haritasının tüm detayları önümüzdeki günlerde bakanlığın web sitesinde açıklanacak.

“Enerji sektöründeki dönüşüm – Başlangıç noktası (TBV)” başlıklı ilk paneli Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Çağlayan yönetirken, “Enerji Sektöründe Yüksek Teknoloji Ekosistemi – Yenilikçi Start-Up’lar” başlıklı ikinci paneli Enerji Girişimcisi ve Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu Timur Topalgökçeli yönetti. Bu vesile ile Başlangıç Noktası enerji çalışma grubu lanse edildi. Türkiye Bilişim Vakfı’nın yeni nesil girişimi olan Başlangıç Noktası, geçtiğimiz yıl kurduğu Blockchain Türkiye Platformu’nun ardından bu yeni grup ile enerjide çalışmalara başlıyor.

Enerji kategorisinde çözüm üreten girişimlerin şirketler ve Startup’lar bakış açısından ele alınan organizasyonda, daha önce Uluslararası Enerji Ajansı’nda (IEA) çalışmış, Dünya Enerji Görünümü’nün ortak yazarlığını yapmış olan ve 2016 yılında Hello Tomorrow Türkiye’yi kuran Timur Topalgökçeli, konuyla ilgili şunları aktardı:

“Ülkemizdeki girişimcilik potansiyeli çok yüksek. Ülkemizi bu kadar yakından ilgilendiren ‘enerji’ konusunda teknoloji üreten girişimlerin Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde bir araya gelmeleri teknoloji üreten yeni nesil fikirlerin enerji yol haritasında rol oynayacağı günleri müjdeliyor. Enerji alanında yüksek potansiyele sahip girişimcilerimize bu değerli fırsatı verdiği için sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Bakanlığın twitter üzerinden yayınladığı videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.