30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Enerji Alanında Endüstriyel İşletmeler İçin Gönüllü Anlaşma

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2020 Yılı Gönüllü Anlaşma Başvuruları Alınmaya Başlandığı hakkında duyuruda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, resmi sitesinde paylaşmış olduğu kamuoyu duyurusunda şu bilgiler yer alıyor:

Endüstriyel işletmelerin Gönüllü Anlaşma başvuruları 01 Mayıs 2020 – 01 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınacak.

Başvurular, posta yoluyla Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad. No:2 06520 Çankaya/Ankara” adresine posta yoluyla yapılacak ve ayrıca halil.ayaz@enerji.gov.tr adresine mail yoluyla gönderilecek.

Gönüllü Anlaşma desteklerinden yararlanmak isteyen endüstriyel işletmelerin aşağıdaki şartları sağlamaları esastır. Bu şartları sağlamayan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

a) Başvuru tarihi itibarıyla, Bakanlık veri tabanına kayıtlı olması,

b) Enerji yöneticisi sertifikasına sahip birisini enerji yöneticisi olarak görevlendirmesi,

c) Son üç yıla ait yıllık toplam enerji tüketimlerinin ortalamasının beş yüz TEP ve üzeri olması ve bu bilgilerin Bakanlık veri tabanına girilmesi,

ç) Belgelendirmeye esas olan yürürlükteki TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardına göre Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olmuş veya Türk Akreditasyon Kurumu tarafından kabul edilen kurumlarca akredite olmuş uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca verilmiş belgeye sahip olunması veya belgelendirme başvurusu yapıldığına dair başvuru yapılan kurum veya kuruluş tarafından düzenlenmiş belge sunulması.

Gönüllü Anlaşma destek başvuruları için; Ek-10’da verilen imalat sanayi sektör sınıfları da dikkate alınarak aşağıdaki “Ek-7 Gönüllü Anlaşma Başvuru Formu” doldurulacak.

Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Usul Esaslar ve Esaslar

EK-7 Gönüllü Anlaşma Başvuru Formu

EK-10 İmalat Sanayi Sektör Sınıflamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir