30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Alanında En Önemli Startup’ın Kazananı Belli Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bu yıl altıncısı düzenlenen ve Türkiye ayağını Sabancı Üniversitesi İnovent A.Ş’nin organize ettiği Avrupa’nın enerji dikeyindeki en önemli startup etkinliklerinden PowerUp! yarışmasının 2020 yılı kazananı belli oldu.

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin en büyük startup​​yarışmasının galibi belli oldu. Woola “Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Yılın StartUp’ı” ünvanını ve EIT InnoEnergy’nin hızlandırma programına katılma fırsatı ile 50.000 €’luk nakit ödül kazandı. Woola ayrıca, Amazon Web Services ve AWS Activate programına katılacak ve Vestbee ve SpeedUp Group hizmetlerinden faydalanacak.

Kazanan, koyun yünü kalıntılarından ambalaj malzemesi üreten “Woola” oldu.

14 ülkeden 14 startup’ın mücadele ettiği finalde jüri kazananı belirlerken, sunulan fikir ve çözümün küresel ölçekte başarılı olma potansiyeline, sunulan ürün ve hizmetlerin ise uzun vadeli gelişim gücüne odaklandı.

DTEK İnovasyon Müdürü ve Jüri Üyesi Oksana Prykhodko, “Seçim süreci son derece zordu, çünkü tüm girişimler harika ürünler ve çözümler üretti. 2020’de en büyük potansiyeli Estonya’dan Woola ekibinde gördük. Ekibin gelecekteki yolculuğunu görmeyi heyecanla bekliyoruz” dedi.

Woola Kurucusu Anna-Liisa Palatu ise “Son derece mutluyuz! Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nde Yılın StartUp’ı ünvanını kazanmak, bizim için gerçekten oyun değiştirici oldu. Bir sonraki hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak. EIT InnoEnergy’nin düzenlediği PowerUp Challenge’ın katılımcısı olmak, işimizin gelişmesine kesinlikle yardımcı olacak.” dedi.

Litvanya’dan Viezo, Büyük Final’de ikinci seçilerek 10.000 € ödül alırken, üçüncülük ödülü ve 5.000 € ‘luk ödül ise Çekya’dan Pocket Virtuality ekibine gitti.

EIT InnoEnergy PowerUp! Challenge 2020’de katılımcı rekoru kırdı…

EIT InnoEnergy PowerUp! Challenge 2020’de katılımcı rekoru kırdı. Orta ve Doğu Avrupa’daki 20 ülkeden 360’tan fazla girişim, yarışmaya başvurdu.

Bu yılki yarışmanın ana temaları arasında sürdürülebilir enerji, hareketlilik, temiz teknolojiler ve akıllı şehirler vardı. Geçtiğimiz senelerden farklı olarak bu sene, EIT InnoEnergy PowerUp! başvurularını enerji ve temiz çevre teknolojileri dışında çalışan startuplara da açtı. Küresel koronavirüs pandemi kısıtlamaları nedeniyle, bu yıl Büyük Final de çevrimiçi bir etkinlik olarak düzenlendi.

2020 PowerUp! Jürisinde
>> Oksana Prykhodko (DTEK İnovasyon yöneticisi),
>> Marzena Bielecka (Yönetici Ortak ve Experior Venture Fund Kurucusu),
>> Jennifer Dungs (EIT InnoEnergy Ulaşım ve Hareketlilik Lideri),
>> Jakub Miler (EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su) ve
>> Dominik Zalewski’den (Urban Tech Agency Kurucu Ortak, Urban Impact) yer aldı.

Jüri üyelerinin çoğunun kadın olması, EIT InnoEnergy‘nin nispeten “erkek egemen” enerji sektöründe cinsiyet eşitliğini destekleme politikasının altını çizmesi açısından da önemli idi.

EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler şu açıklamalarda bulundu:

“COVID-19 virüsü, bölge ülke hükümetleri için öngörülemeyen bir durum oluşturdu. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemlerle tetiklenen ekonomik durgunluk, küçük işletmeler ve girişimler için ciddi zorluklar yarattı. İşte tam da bu nedenle EIT InnoEnergy‘de iş yaratma ve geliştirme programımız PowerUp! Challenge’ı, güvenli ve sorumlu bir şekilde hareket etmek için hem ülke finalleri hem de Büyük Finali çevrimiçi organize ettik.”

Miler ayrıca, “Bu dönemde pek çok pazar küçülse de Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün desteğiyle, yenilikçi girişimcilere, ürün ve hizmetlerini bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olmak için finansal, know-how ve değerli ortaklıklarla desteğimizi sürdürmek için buradayız.” ifadelerinde bulundu.

Bu yılın altın ortağı: DTEK

Büyük Final, kamu ve özel sektörden bir dizi ortak tarafından da desteklendi. Bu yılın Altın ortağı, Ukrayna enerji sektörünün gelişimini destekleyen, Ukrayna’nın amiral yenilebilir enerji sektöründeki öncü enerji şirketi DTEK oldu.

DTEK İnovasyon Yöneticisi Emanuele Volpe, “Teknoloji sürekli olarak geliştikçe, pazardaki başarımızı sürdürmek için en iyi ortaklara ihtiyacımız var. Onların yardımıyla, daha fazla nasıl büyüyeceğimizi, fırsatlarımızı nasıl en üst düzeye çıkarabileceğimizi ve potansiyelimizi nasıl sunabileceğimizi öğrenebiliriz” dedi.

Volpe; “Avrupa’nın en iyi girişimleri, geniş bir uluslararası know-how ve her büyüklükteki şirket için büyümeyi hızlandıran yapısıyla EIT InnoEnergy’nin benzersiz bir ekosisteme erişmemizi sağlayan harika bir platform olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

Bölgedeki en başarılı yarışmalardan biri olmanın yanı sıra, EIT InnoEnergy PowerUp! aynı zamanda işletmelerin milyonlarca Euro’luk yatırım yapmasını ve şirketlerin küresel olarak başarılı olmalarına yardımcı olmak için finansal kaynaklar bulmasına, teknik bilgi ve genişletilmiş güvenilir ortaklarla buluşmasına yardımcı olan EIT InnoEnergy ağının bir parçası olması için bir başlangıç oldu.

EIT InnoEnergy, 2010 yılında kurulmuştur ve Avrupa Birliği’nin bir parçası olan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından destekleniyor.

EIT InnoEnergy Hakkında:

EIT InnoEnergy, Avrupa çapında sürdürülebilir enerji için inovasyon odaklı faaliyetleri ve projeleri desteklemekte, yüksek lisans seviyesinde eğitim programları yürütmekte ve gelecek vaadeden girişimlere yatırım yapmaktadır.


Ortaklardan oluşan ağımızla Avrupa çapında bağlantılar kuruyor, yetenekli yaratıcılarla, endüstriyi, mezunlarla işverenleri, araştırmacılarla girişimcileri, işletmelerle pazarları buluşturan EIT’nin inovasyonun üç ana tematik alanını (Eğitim, Yenilik ve İş yaratma) bir araya getirmesi, her birinin etkisini maksimize ediyor, pazar için hazır çözümlerin geliştirilmesini hızlandırıyor ve bu çalışmaların inovatif sonuçlarının ticarileştirilebildiği verimli bir ortam oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.