30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Enerji Ailesine Merhaba

Not: Ülkemizin geçtiği bu zor günlerden en kısa sürede çıkacağına şüphe duymadan alınan acı haberlerle bir birey olarak ne yapacağım derken; dua etmek ve işimi en iyi şekilde yaparak vatanıma milletime alanımda en iyi hizmeti yapmak için bir kez daha söz veriyorum. Milletimizin başı sağ olsun…

Eyyub URAL(Köşe Yazısı) – Enerji sektörüne kıymet verip ülkemizin enerji alanında ki bağımsızlığı için uğraşan herkese Enerji Portalı‘ndan merhaba…

Evet buradayım bu köşeyi bana layık gören Enerji Portalı‘na çok teşekkür ediyorum. Asla sektörün ustalarına saygısızlık etmeden dilimiz döndüğünce sektördeki gelişmeleri takip ederek katkı sunmak amacıyla yazacağım .

Enerji sistemleri mühendisiyim ve bölümümü, işimi severek yapmanın gururu ile buradayım. Tüm meslektaşlarımın biraz daha sesini duyurmak için çabalayacağım.

Enerji üretimi, verimlilik, sertifikasyon ve benzeri tüm konuları ele alarak bu işlerde tecrübesini konuşturan insanları rahatsız ederek yol almayı hedefliyorum.

Sektörümüz bir ülkenin geleceğini değiştirecek kadar önemli olmakla beraber aynı dili konuşmadığımız insanlara aktarması da bir o kadar meşakkatli.

İşte bu noktada hem bir bilinç oluşturma hem de geleceğimizi değiştirmek adına neler yapabiliriz onları inceleyeceğiz.

Ben yada bir başkası bu çabayı göstermek zorunda çünkü zaman bizler için geçiyor sektörü en iyi yerlere taşımak için uğraşanlara destek olmak için var gücümüzle sonuna kadar çalışacağız…

Enerji Fuarları ve Enerji Sistemleri Mühendisleri

Bir fuar daha geride kaldı ve enerji sektörünün devleri ile bir araya gelmekten onları dinleyerek eksiklerimizi öğrenmekten duyduğum mutluluğu dile getirmek isterim. Enerji Sistemleri Mühendisleri için yapılan oturum ile bölümümüz adına sesimizi duyurdukları için de ANFAŞ ekibine teşekkürü bir borç bilirim.

Peki bir enerji sistemleri mühendisi için bu fuarlar ne anlama geliyor ve nasıl değerlendirilmeli. Enerji sektöründe olmak isteyen bir çok arkadaşımız çeşitli işler arıyor ve gerek üretim gerekse verimlilik anlamında saha da olmak istiyor. Karşımızda duran imza yetkisi problemi de bir nebze önümüzü kapatıyor. Tabi ben olaya biraz daha farklı bakıyorum imza yetkisinin olmaması belki de enerji sistemleri mühendisleri için bir fırsata döndü. Şöyle açıklamak gerekirse; fuarda da karşılaştık her bir alanda kendini geliştirmiş o kadar kaliteli insanlar yetişti ki anmamak ayıp olur.

Daha önce Linkedin de belirtmiştik, GES, HES, Biyokütle, Rüzgâr, Verimlilik, İklimlendirme ve benzeri bir çok konuda artık uzmanlaşmış mühendislere sahibiz. Bu arkadaşlar çok önemli firmalar da üretim, satış ve pazarlama, proje geliştirme, Ar-Ge gibi  alanlarda müdürlükler yaparak sektöre yön vermeye çalışıyorlar. Belki imza yetkisi ile bir alana odaklanarak yetişmek yerine kendilerini her konuda geliştirdiler. Bazılarının kendi şirketleri var bazıları yurt dışında yani sektöre dört bir yandan sarılarak var olma imkanı buldular.

Bu aşamada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na da imza yetkisi konusunda dileklerimizi dile getirme şansını bulduk. Yerli otomobilden, YEKA ihalelerine kadar bir çok alanda hazır olduğumuzu anlattık. Gerek hocalarımız gerekse dernek ve öğrenci kuruluşlarımız bölümüne sahip çıkarak her platformda gerekli makamlara bölümümüzü anlattılar ve taleplerimizi ilettiler. Umuyoruz ki hayırlı sonuçlarda çok uzak değildir.

Özel sektörün bölüme ve mezun arkadaşlara bakış açısına gelecek olursak; öncelikle enerji sistemleri mühendisleri için firmalarında yer ayıran firma yetkililerine teşekkür ediyorum. Fuarda bir çok arkadaşımızla karşılaştık ve gurur duyduk. Peki talepleri nedir ve bu arkadaşlar neler yaptılar da oralardalar. Şunu net olarak ifade etmem gerekir ve sektöründe en büyük talebi budur ki; AZİM.

Evet görüştüğümüz firma sahiplerinin en büyük arzusu bu; yani bir enerji sistemleri mühendisi başvuruda bulunurken hangi konularda kendini geliştirmiş ve firmamıza neler katacak dediğinde, azim ve kararlılık ile kendi alanında kendini geliştirmiş veya çabalayan insanları aralarında görmek istiyorlar. Nasıl olacak bu peki? Bunu karşı tarafa nasıl hissettireceğiz? Tabi ki bu tarz fuarlar bunun için var işte. Bir çok dev firma bir arada ve üst yönetimleri ile birlikte karşınızda duruyorlar. Elbette ki kendinizi ifade etmenin en kolay ortamı burası. İkili ilişkileri yüksek ve sektörde olması için üzerine düşeni yapmış arkadaşlar için büyük bir fırsat.

Şunu da belirtmekte fayda var özel sektör, yetiştirmek yerine hazır insanla yol almak ister. Yetişmiş bir enerji sistemleri mühendisi olmak elbette ki tecrübe ister fakat karşılaştığımız ilanlarda en çok gördüğümüz üç şey; dil, program bilgisi ve sertifika. İyi bir dil sizin önünüzü açabilir ki geçenlerde bir arkadaşımız bu konuda iş sahibi oldu. Program konusunda mutlaka çizim ve ekstra olarak da alanınızda ki bir program olabilir ki yine fuarda firma sahiplerinden duyduğumuz bu oldu. Sertifika anlamında şu an enerji yöneticiliği bizler için çok önemli, bir çok EVD şirketi için aranan sertifika bu ve üstü olarak Bina/Sanayi etüt ki yine fuarda en çok dile getirilen konu oldu.

Sonuç olarak bir şeyler yapmadan durmak bizlere yakışmaz. Olabildiğince kendimize bir şeyler katmalıyız. Aktif iş arayışında olmak sadece her tarafa CV atmak değil aynı zamanda kendimizi geliştirmekten geçer. 

Bu ilk yazımda biraz genel durumu özetleyip fuarın tazeliği ile karşılaştıklarımı yazmak istedim umarım herkese faydası dokunur… Herkese saygılar…  

Köşe Yazarı

Eyyub Ural

1 Yorum

 • Çağrı Topaç dedi ki:

  Eyyub Bey merhaba,

  Öncelikle tecrübelerinizi ve fikirlerinizi böylesine yararlı bir portalda herkesle paylaşıyor olmanızdan ötürü teşekkür ederim. Umarım genç mühendislere yol gösterir cinsten yazılarınızın devamını da okuma şansını bulabiliriz.

  Sonraki yazılarınızda özellikle enerji alanında Türkiye’de ne gibi gelişim alanları ve hangi yatırım fırsatları olduğuna dair görüşlerinizi de okumak isterim.

  Dünyadaki yaygın uygulamalar, yeni gelişmeler, yeni teknikler vb. konularda da bilgi aktarımında bulunmanızı ve faydalı referans kaynakları da yazılarınıza eklemenizi sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

  Selam ve saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.