30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi 2050 Yılına Kadar Dünyanın En Büyük Enerji Kaynağı Olabilir

NORVEÇ (Enerji Portalı) – Vizyonu; yaşamı, mülkiyeti ve çevreyi koruma amacı doğrultusunda, organizasyonların güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak olan DNV GL Şirketi “Energy Transition Outlook 2018” raporunu hazırladı.

Geleceğe yönelik faaliyetlerindeki uzmanlığı ve yatırımları ile enerji konusunda bilinçli bir görünüm oluşturan DVN GL; Petrol & Gaz, Denizcilik ve Enerji alanlarında hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıl ilki yayınlanan bu rapor, şirketin Grup Teknolojisi ve Araştırma biriminde, endüstriden ve akademik çevreden çok sayıda uzmanın katılımıyla hazırlandı. Bu ekip 2050 yılında dünyanın ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlamak için şimdi inşa edilen enerji altyapısını araştırıyor, test ediyor ve değerlendiriyor. Değerlendirme sonuçlarına göre ilgili konularda tahminler yapıyor.

Tahminlere göre Dünya, enerji verimliliği kazanımlarının hızlanması ile 2030’lardan itibaren daha az enerjiye ihtiyaç duyacak. 2020’lerde petrol talebi zirveye çıkacak ve 2026’da doğal gaz en büyük enerji kaynağı olacak. Mevcut alanlar, petrol talebindeki düşüşten daha hızlı bir şekilde azalacak. Yeni petrol sahaları 2040’a kadar gerekli olacak. Elektrik tüketimi, dünya enerji talebinin % 45’ini karşılamak için yüzyılın ortalarına kadar iki katına çıkacak. Güneş ve rüzgar enerjisi, bu elektriğin üçte ikisinden fazlasını tedarik edecek. Enerji dönüşümü ekonomik açıdan uygun hale gelecek. 2050 yılında enerji harcamaları bugünkünden daha düşük olacaktır. 2029’dan itibaren fosil kaynaklı projelere kıyasla yenilenebilir kaynaklara dayalı projelere yatırımlar artacak.

Hazırlanan raporda daha fazla temiz teknoloji kullanımı, daha fazla karbon yakalama ve enerji verimliliğinin daha da iyileştirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşıldı. DVN GL’ye göre güneş enerjisinden elektrik üretimi 2050 yılına kadar 65 kat büyüyerek dünyanın en büyük enerji kaynaklarından biri haline gelebilir. Güneş enerjisinin 2050 yılına kadar 18,895 GW kurulu güce ulaşması mümkün görünüyor. Hatta 18,895 GW’lık güneş enerjisi kapasitesinin yüzde 30’u dünyanın dört bir yanında hızla yayılan çatı tipi güneş enerjisi sistemlerinden sağlanacak.

Kaynak: DVN GL

Energy Transition Outlook 2018 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.