30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Endüstriyel Enerji Verimliliği Konusu Ele Alındı

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Kojenerasyon Derneği tarafından “Türkiye – Finlandiya Enerji İş Birliği: Endüstriyel Enerji Verimliliği” başlıklı webinar düzenlendi.

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, santrallerdeki enerji üretim maliyetlerinin santral maliyetinden çok daha önemli olduğunu vurgulayarak “verimliliği düşük santralleri artık hayatımızdan çıkartmak zorundayız.” dedi.

Türkiye Kojenerasyon Derneği tarafından “Türkiye – Finlandiya Enerji İş Birliği: Endüstriyel Enerji Verimliliği” başlıklı webinar düzenlendi. Finlandiya Büyükelçiliği, Business Finland ve ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ile ortaklaşa düzenlenen programda Türkiye ve Finlandiya’nın enerji sektörleri ile enerji alanındaki ticari ilişkiler ele alındı. 

“Biz kamuya ait 64 tane elektrik santrali işletiyoruz”

Webinar’a katılan Genel Müdür Alagöz, enerji verimliliği konusunun dünyanın gündemindeki en önemli konularından biri olduğunu belirterek “Biz kamuya ait 64 tane elektrik santrali işletiyoruz. Enerji verimliliği derken hep tüketimdeki verimliliğin üzerine basılarak konular anlatılıyor ama bizim asıl sorumluluğumuz enerjiyi üretirken verimli üretmek. Daha verimli bir enerji üretimini daha az yakıt kullanarak, primer enerji kaynaklarımızı daha az tüketerek karşılamak bizim ana hedefimiz” diye konuştu. 

“Biz daha az primer yakıt kullanarak nasıl istenen maksimum enerjiyi elde edebiliriz, bununla ilgili santral santral çalışma yapıyoruz” diyen Alagöz “Bu çalışmalardan çok küçük detaylarla çok büyük verimler elde edebildiğimiz çalışmalarda ortaya çıkarıyoruz. Santrallerde konuştuğumuz en önemli konu artık santrallerin maliyetinde öte verimliliği dolayısıyla üretirken ki enerji maliyeti bizleri çok ilgilendiriyor. Çünkü tüm ülkeler enerji maliyetlerini hesaba katarken ilk yatırım maliyetlerinin çok ötesinde kalan primer enerji maliyetlerini öne koymak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla verimliliği düşük santralleri artık hayatımızdan çıkartmak zorundayız.” şeklinde konuştu. 

“Konutlarımız ısıdan faydalanıyor”

Bazı termik santrallerde oluşan atık ısıların konut ısınmasında kullanılarak değerlendirildiğini kaydeden Genel Müdür İzzet Alagöz şunları söyledi:

Kömür santrallerinde ise Soma örneğinde çok büyük bir başarı elde ettik. Her ne kadar EÜAŞ tarafından yapılmış ve kullanıma açılmışsa da şuan da özel sektör tarafından işletilmekte olan bir santralimiz. Soma B santralinin bölgesel ısıtma için kullanılmak üzere tasarlanmış 4 ünitesiyle bütün ilçenin ısınma ihtiyacını karşılıyoruz. Termik santrallerde buhar ürettikten sonra o buharı yeniden kazanmak için soğutmamız gerekiyor. Bu noktada konutları kullanıyoruz. Bu sayede insanların ihtiyacı olan ısınmayı biz bir soğutma sistemi olarak kullanıyoruz. Konutlarımız ısıdan faydalanıyor. Biz de ihtiyacımız olan soğutmayı sağlıyoruz. Dolayısıyla atık bir ısıyı değerlendirmiş oluyoruz. Bu sayede santral verimliliğini de artırmış oluyoruz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.