30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Endonezya’da 145 MW’lık Yüzer GES İnşa Edilecek

ENDONEZYA (Enerji Portalı) – Endonezya’da Güneydoğu Asya’daki en büyük ve dünyanın en büyüklerinden biri olması beklenen 145 MW kapasiteli yüzer güneş enerjisi santrali (GES) inşa edilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji şirketi Masdar, Endonezya’da 145 MW kapasiteli yüzer güneş enerjisi santrali inşa edecek. Birleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji şirketi Masdar, Endonezya’da kuracağı 145 MW kapasiteli Cirata Yüzer Güneş Enerjisi Santrali için Endonezya kamu elektrik şirketi PT PLN’nin bağlı ortaklığı PT PJBI ile finansal anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Güneydoğu Asya’daki en büyük ve dünyanın en büyüklerinden biri olması beklenen ve inşaat çalışmaları başlayan santralin 2022 yılı sonunda ticari faaliyetlerine başlaması planlanıyor. 50 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan santralin ayrıca yılda 214 bin ton karbondioksit salınımını da önlemesi bekleniyor. Endonezya, 2025 yılına kadar elektrik ihtiyacının yüzde 23’ünü yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi hedefliyor.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.