30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


En Yeşil Ofisler Seçildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – 2018 yılında enVision tarafından yapılan ‘En Yeşil Ofis’ Araştırması ile, 18 Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış firmasının Elektronik Belge Yönetim Sistemine geçtikten sonra çevreye sağladığı katkıları değerlendirdi. İstatistiklere göre Limak Enerji şirketleri ilk iki sırada yer alıyor.

enVision her yıl farklı sektörlerde ‘En Yeşil Ofis’ Araştırması yapıyor, 2018 yılı da araştırma için elektrik sektörünü değerlendirdi. Bu çalışmada Van’dan İstanbul’a kadar geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren 18 elektrik şirketi değerlendirildi. Yapılan araştırmada ilk iki sırayı Limak Enerji şirketleri aldı. Araştırmayı gerçekleştiren enVision yetkilileri Limak Enerji Grubunu, Bursa’daki Genel Müdürlüğü’nde ziyaret ederek ‘En Yeşil Ofis’ plaketlerini verdi.

Araştırmaya göre ilk 10’da yer alan diğer şirketler şunlar: Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), GDZ Elektrik, Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), CLK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş., Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ), CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. (BEPSAŞ), Aras Elektrik Perakende Satış  A.Ş., Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Kağıtta Büyük Tasarruf

Araştırmada birinci olan Limak Enerji Uludağ Elektrik bu çalışma ile birlikte, 7 bin 118 ağacın doğada kalmasını sağladı. Limak Enerji Uludağ Elektrik, geçtiğimiz aylarda başlatmış olduğu “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi ile de 50 ton kağıda denk gelen 4 bin ağacın doğaya dönmesine öncülük edecek. Listenin ikinci sırasında yer alan UEDAŞ ise 4 bin 525 ağacın doğada kalmasını sağlayarak, sürdürülebilirlik alanında başarılı adımlar atmaya devam ediyor.

Elektronik Belge Yönetim Sistemine geçen firmalardaki kağıt tasarrufuna bağlı olarak; genel toplamda 17.983 ağacın kesilmesi önlendi ve 88 milyon litre su tasarrufu sağlandı. Ayrıca, 1.322 ton karbondioksit salınımı ile 690 ton katı atık oluşumu da engellendi. Böylelikle,  genel toplamda 149 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlenmiş oldu.

Rakamlarla Kağıt Tüketimi 
Bir ağaçtan ortalama olarak 8,300 adet A4 kağıt üretiliyor. 1 ton kağıt üretimi esnasında 26.700 litre su tüketilmekte ve 1,3 ton karbondioksit açığa çıkmakta. Dünyada her yıl ormanlarının %1,3’ü kağıt üretiminde kullanılıyor. Bu miktar, 40 milyon hektara (İsviçre büyüklüğünde bir alana) denk geliyor. Dünyanın 18. büyük ekonomisi konumunda olan ülkemizde de durum çok farklı değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de, bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı ortalama 140-180 sayfaya kadar çıkıyor. Bu verilere bakıldığında EBYS ile önemli miktarlarda kağıt tasarrufunun sağlandığı görülüyor.

Ali Erman Aytac : EBYS’nin sağladığı zaman ve maliyet tasarrufu bizleri mutlu etti”

EBYS sistemi ile bir orman büyüklüğündeki alanın kesilmesinin önüne geçmiş olmaktan dolayı gururlu olduklarını dile getiren Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, sonuçları şu şekilde değerlendirdi:

“Günümüz dünyasında tüm şirketler için dijital dönüşüm hayati öneme sahip. Geçmişin klasik yönetim teknikleri ile iş süreçlerini yürütmek artık imkansız. Müşteri memnuniyeti için zaman, hız ve kalite olmazsa olmaz kriterler. Dolayısıyla bu noktada Elektronik Belge ve Süreç Yönetim Sistemleri ön plana çıkıyor. Limak Enerji Grubu olarak 2012 yılından bugüne EBYS ile iş süreçlerimizi tam entegre dijital bir platforma taşıdık. EBYS ile iş süreçleri otomatik hale geldi, karar verme süreçleri hızlandı, işlem kuyrukları ve tamamlanma süreleri kısaldı. Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin kuruma sağladığı zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra çevreye olan katkısını görmek ise bizleri ayrıca mutlu etti”.

Salih Kanlı : “Yeşil bir dünya için herkese sorumluluk düşüyor”

CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Daha yeşil bir dünya için herkese sorumluluklar düşüyor. Geliştirdiğimiz teknolojiler ile bu anlamda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Elektronik Belge Yönetim Sistemleri kullanımı sayesinde En Yeşil Ofis konseptine geçen tüm kurumlarımıza gösterdikleri duyarlılıktan ötürü, ülkemiz ve gelecek kuşaklar adına teşekkürler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir