30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“En Ekonomik, En Milli, En Temiz Enerji Kaynağı Enerji Verimliliğidir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG İstanbul 2019), Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER), Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR), Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) stratejik partnerliğinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde gerçekleşen ICSG İstanbul 2019, dikkat çekici etkinliklere ve sayısız fırsatlara da ev sahipliği yapıyor.

ICSG İstanbul 2019, fuarın Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Matthias Finger’ın açılış konuşmasıyla başladı. Fuarda enerji verimliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Matthias Finger, dijitalizasyon son on yılın en önemli gündem maddesi olduğunu belirterek, şirketlerin, kanun yapıcıların ve şehir planlamacıların akıllı şebekeler, enerji verimliliğinde dijitalizasyon konusunda önümüzdeki dönemde daha çok şey yapmak zorunda olduğunu kaydetti. Finger ayrıca İstanbul’un sadece coğrafi konumu gereği değil aynı zamanda Türkiye ve bölgenin dinamiğini yansıttığı için de fuar için doğru bir yer olduğuna dikkat çekti.

Geleceğin enerji trendlerine yön veren konuların ele alındığı ICSG İstanbul 2019’un ilk gününde IEEE PES (Güç ve Enerji Topluluğu) Başkanı Prof. Dr. Saifur Rahman enerji verimliliği ve enerji trendleri ile ilgili görüşlerini katılımcılarla paylaşırken, IEE R10 Asya-Pasifik Direktörü Ramakrishna Kappagantu Güç Sistemi Ekonomisi, Yenilebilir Enerji Kaynakları konularındaki deneyimlerini, Amerika IEEE Kontrol Sistemleri Başkanı, Honeywell/W.R. Sweatt Teknoloji Yönetimi Başkanı Dr. Tariq Samad akıllı şebekeler ve şehirler için stratejik teknoloji trendlerini anlattı.

“Yakın zaman ‘Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi’ projesinin hayata geçirilecek.”

ENVER Başkanı Murat Kalsın, Yakın döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle özel sektör ile ‘Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi’ projesinin hayata geçirileceğini ve bu sayede şirketlerin verimlilik bilincinin ölçüleceğini açıkladı. Kalsın, projenin bakanlığın ve derneğin çalışmalarının doğru ilerlemesi sağlayacak nitelikte olduğunu vurguladı.

“En ekonomik, en milli, en temiz enerji kaynağı; enerji verimliliğidir. Biz enerji verimliliğini yeni bir enerji kaynağı olarak görüyoruz.”

Enerjide verimlilik konusunun tüm Türkiye etkileyen bir konu olduğunu söyleyen Kalsın, “Bizim gibi tükettiği enerjinin önemli bir bölümünü ithal eden bir ülke için en ekonomik, en milli, en temiz enerji kaynağı; enerji verimliliğidir. Biz enerji verimliliğini yeni bir enerji kaynağı olarak görüyoruz. Bugün dünyada enerji verimliliğine 235 milyar dolar tutarında yatırım yapılıyor. Bu yatırımların büyük bölümünü teknoloji yatırımları oluşturmakta. Bizde enerji verimliliğini sağlayacak teknolojileri yakinen takip etmeliyiz ve bu noktada yeni teknolojileri de geliştirme noktasında çaba sarf etmeliyiz.” dedi.

“MÜSİAD olarak ‘GABORAS’ projemiz akıllı şehirlerle en uyumlu projemiz.”

Fuarda konuşma yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Özdemir, “Şehirlerimizin, ürettiği değerlere yatırım yapılabilen şehirler olması için çalışıyoruz. ‘Dünya Ticaret Merkezi’ yerine ‘Dünya Data Merkezi’ ifadesini kullanacağız yakın zamanda. MÜSİAD olarak ‘GABORAS’ projemiz akıllı şehirlerle en uyumlu projemiz. Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin elektronik ortamdan yapılabilmesi hedefiyle hayat geçirdiğimiz ‘Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş.’ akıllı şehirler altyapısı ile uyumlu çalışacak. Gayrimenkulde ölü sermayenin teknoloji ile kıymete dönüşümünü sağlama hedefi ile GABORAS’ı hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.