30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“En Çevreci Bilinen Ülkelerde Bile Nükleer Enerji Kullanılıyor”

BİTLİS (Enerji Portalı) – Bitlis Eren Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Uğur Çevik’ in katılımıyla “Türkiye’nin Nükleer Enerji Serüveni” adlı konferans düzenlendi.

Bitlis Ener Üniversitesi’ nde yapılan “Türkiye’nin Nükleer Enerji Serüveni” adlı konferansa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Uğur Çevik, Rektör Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabir Rüstemli, Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Prof. Dr. Zeki Argunhan, Genel Sekreter Öğr. Gör. M. Zahid Kuldaş, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, üniversitenin idari ve akademik personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Bitlis Ener Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, enerji konusunun dünyada en çok konuşulan ve tartışılan konuların başında geldiğini ifade etti. Yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları olduğunu belirten Rektör Yardım şunları söyledi:

“Bizim yenilenebilir enerji kaynaklarımızla bir sorunumuz yok. Bütün ülkeler şu anda bu enerji kaynaklarını en maksimum seviyede kullanabilecek çalışmalar yapıyorlar. Bunlar güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, hidrolik enerji, jeotermal enerji, dalga enerjisi, biyokütle vs. Son zamanlarda biyodizeli bile bu bağlamda kullanmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. Bizim en büyük sorunumuz yenilenemeyen enerjilerde. Bunlar ise petrol, kömür, doğal gaz ve bugün bizim konferansın konusu olan nükleer enerjidir.

Nükleer enerji şu ana kadar çok fazla kullanmadığımız bir enerji türü ama enerji kaynaklarımız kısıtlı olduğu için başvurduğumuz bir enerji kaynağı olarak ortaya çıktı. Bizler bu enerji döngüsünden çabuk çıkmaya çalışırken çevreyi de asla unutmuyoruz. Çevre dostu olan yenilenebilir enerji konularında maksimum düzeyde çalışmalar yapıyoruz. Bugün hayatı idame ettirebilmek için enerji ne kadar önemliyse, çevre de o kadar önemlidir. Biz de ülke olarak bu durumu olabildiğince önemsiyoruz. Sözlerimin sonunda değerli konuğumuza bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Nükleer enerji ile alakalı yeteri kadar bilgilendirme yapılamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Uğur Çevik: “Nükleer enerji, Dünya’nın en çevreci enerji türlerinden birisidir. Doğru kullanıldığında kapasitesine göre üretilen enerji oldukça verimlidir.” şeklinde konuştu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının üzerinde çok emek sarf edildiği enerjiler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çevik, Bütün enerji ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde olmadığı için Türkiye’nin bu konuda çok şanslı olmadığını belirtti.

Yenilenemeyen enerji kaynaklarına da değinen Prof. Dr. Çevik, ortaya çıkan enerjinin üretilme aşamalarından bahsetti. Ayrıca,  hidro enerji, rüzgar ve güneş enerji sistemlerinden ortaya çıkan enerjilerin maliyetlerine göre yetersiz kaldığını ifade etti.

“Nükleer enerjinin basit bir çalışma mantığı vardır.

Nükleer enerjinin basit bir çalışma mantığı olduğunu Prof. Dr. Çevik, şu cümleleri ile açıkladı:

“Yakıt çubukları bir reaktör kalbi oluşturuyor. Orada bir zincirleme nükleer reaksiyon var. Nötronların vasıtasıyla başlatılan nükleer reaksiyonlar milyon elektro watt mertebelerinde bir enerji açığa çıkardığında bir ısı enerjisi açığa çıkıyor ve bu ısı enerjisi birinci kapalı çevrimdeki suyu ısıtıyor. O su ikinci kapalı çevrimdeki soğuk su ile reaksiyona girdiğinde oluşan buhar basıncının türbinleri döndürmesiyle oluşan enerji jeneratöre aktarılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Üçüncü çevrim ise birinci çevrimin ikinci çevrimle etkileştiğinde, ikinci çevrimin suyunun ısınmasından dolayı, onun soğutulması amacıyla kullanılan bir soğutma suyudur ki nükleer santrallerin neden su kenarlarına yapıldığının bir kanıtıdır. Soğutma suyunun soğukluğu bile bu tür enerjilerde üretilen enerjinin verimini arttırır.”

“Dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjinin %60-65 fosil yakıtlardan karşılanıyor.”

Enerji kaynaklarının yıllara göre kullanımını rakamlarla açıklayan ve Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrallerden bahseden Çevik, dünyanın enerjisini % 60-65 civarında fosil yakıtlardan karşıladığını ifade etti.

En çevreci bilinen ülkelerde bile nükleer santrallerin kullanılma oranlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna değinen Çevik, bu ülkelerin fosil yakıtlardan elektrik enerjisi üretmek zorunda olduklarını belirtti. Nükleer enerjinin kapasite faktörü, ürettiği enerji düşünüldüğünde ve çevre duyarlılığı bakımından en önemli elektrik enerjisi üretim çeşidi olduğunu söyleyen Çevik, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Şunu sorabilirsiniz doğal olarak: Kullandıktan sonra yakıt çubuklarının durumu ne olacak? Tabi ki bu ciddi bir problem, bunu inkâr etmiyoruz. Teknoloji geliştikçe tekrar reakte edilen yakıt çubuklarından tutunda, çok daha verimli ürünlerin çalışmaları devam ediyor. Bu çubuklar belli yerlerde su içinde kurşun bloklarla birlikte yerin altında depolanarak çevreye zarar vermemesi sağlanıyor. Tabi ki bu büyük bir problem. Rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi ya da yenilenebilir tüm enerji kaynaklarıyla birlikte bu tercihler yapılırken en önemli şey insanoğlunun yaşadığı dünyanın konforunun sağlanmasıdır. Çok net biliyoruz ki yaşayacak başka dünyamız yok.  Dolayısıyla çocuklarımıza bırakacağımız bu dünya için yapacağımız her eylemde geleceği düşünmeliyiz. Yaptığımız tüm faaliyetlerde kendimizden daha ziyade çocuklarımızın nasıl bir dünyayla karşı karşıya kalacağını düşünmeliyiz ve buna göre ülkemizi ve dünyamızı yaşanılabilecek bir yer haline getirmeliyiz. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.