30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


En Büyük Petrol Üreticilerinden Aramco Halka Arz Ediliyor

SUUDİ ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurumu, milli petrol şirketi Aramco’nun hisselerinin bir kısmının halka arzını onayladı.

Aramco’nun piyasa değerinin yaklaşık 1 trilyon 200 milyar dolar olduğu sanılıyor. İlk etapta şirket hisselerinin yüzde 1’inin ya da 2’sinin halka açılması bekleniyor. Bu değer ile şirketle ilgili süreç, dünyanın bugüne kadarki en büyük halka arzı olabilir.

Aramco’nun mali tabloları, faaliyetleri ve yönetimi hakkında kapsamlı bilgilerin yer aldığı rapor da 10 Kasım’da yayımlanacak. Böylece yatırımcıların şirket hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları, Aralık ayında da Aramco hisselerinin piyasalarda işlem görmeye başlaması bekleniyor.

2019 yılının ilk yarısındaki net kârı 46 milyar 900 milyon dolar olmuştu…

Şirketin 2019 yılının ilk yarısındaki net kârı 46 milyar 900 milyon dolar. Aynı dönemde dünyanın piyasa değer en yüksek şirketi Apple 21 milyar 600 milyon dolar, dünyanın halen hisseleri piyasada işlem gören en büyük petrol şirketi Exxon Mobil ise 5 milyar 500 milyon dolar kâr etmişlerdi.

Vizyon 2030 ekonomik reform programının bir parçası…

Aramco’nun hisselerinin bir kısmının halka arz edilmesi ve buradan elde edilecek gelirle diğer sektörlere yatırım yapılması, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın açıkladığı ve Vizyon 2030 adını verdiği ekonomik reform programının en önemli ayaklarından biri olarak ifade ediliyor.

Kaynak: BBC

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.