30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EMO: 4 Kişilik Ailenin Elektrik Faturası 31 Lira Arttı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektriğe yapılan yeni zamla 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 116 liradan 126 liraya çıktığını açıkladı.

EMO’dan yapılan yazılı açıklamada, elektrik fiyatlarının 1 Ağustos zammının ardından 1 Eylül itibarıyla yeniden artırıldığı kaydedildi.

EPDK’nın dünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımladığı tarife tablolarına göre konut kullanıcıları için elektrik fiyat artışı yüzde 9 olurken, sanayi abonelerine yüzde 14 oranında zam yapıldığı belirtilen açıklamada, “Yapılan yeni zamla asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 116 liradan 126 liraya çıktı. Böylece geçen yıla göre toplamda yüzde 33’e ulaşan zam oranıyla 4 kişilik bir aile aynı elektrik tüketimi için 31 lira daha fazla ödemek zorunda kalacak.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerine yapılan zam oranının da yılbaşından itibaren yüzde 44‘ü aştığı aktarıldı.

“Her ay zam” düzenine geçildi

Enerji fiyatları için üçer aylık dönemler halinde uygulanan maliyet esaslı fiyatlandırma mekanizmasının fiilen ortadan kaldırılarak, “her ay zam” düzenine geçildiği savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Resmi Gazete`nin dünkü mükerrer sayısında EPDK`nın yayımladığı tarife tablolarına göre 1 Eylül 2018`den itibaren geçerli olan yüksek zamlar; çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedellerine yapılan yüksek zamlardan kaynaklandı.
Perakende enerji bedelleri; 1 Ağustos 2018`den açıklanan tarifeye göre 1 Eylül 2018 itibarıyla yüzde 13.26 ile yüzde 20.67 arasında değişen oranlarda artırıldı. Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kalemine ise yüzde 0.05`lik cüzi bir artış uygulandı.

Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, fon ve vergi kesintileri de eklendiğinde konutların aylık faturası 126 liraya çıkacak. Geçen ay yapılan zamla aynı faturanın 115 lira olduğu göz önüne alınırsa, 1 ay içinde gelen zam 10 lirayı bulmuş oluyor. Geçen yıla göre ise konutların elektrik faturalarındaki artış 31 TL`ye ulaştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.