30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EMO: 230 kWh Elektrik Tüketenlerin Faturası 19 TL Arttı

ANKARA (Enerji Portalı) – TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası elektrik fiyatlarına yapılan zamla ilgili 1 Temmuz 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında oda tarafından şunlar ifade edildi:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun Resmi Gazete’de 29 Haziran 2019’da yayımlanan tarife tablolarına göre, bugünden (1 Temmuz 2019) geçerli olmak üzere vergi ve fonlar dahil elektrik fiyatları yüzde 15 oranında artırılmıştır. EPDK yaptığı açıklamada, zamma gerekçe olarak “elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışları” göstermiştir. Zamla birlikte asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 123 liradan 142 liraya çıkmıştır.

23 Haziran seçimlerinin ardından ilk olarak çay, şeker ve akaryakıt ile başlayan zam furyasına elektrik de katılmıştır. Özellikle seçim harcamaları nedeniyle artan bütçe açığının faturasının, zam ve vergiler aracılığıyla yine vatandaşın sırtına yükleneceği anlaşılmaktadır.

‘Perakende enerji bedelleri Nisan 2019’a göre tek terimli alçak gerilim aboneleri için yüzde 17 ile 23 arasında değişen oranlarda artırıldı.’

Odamızın tarifeler üzerinden yaptığı incelemeye göre; enerji bedeli ve perakende hizmet bedelini kapsayan perakende enerji bedelleri Nisan 2019’a göre tek terimli alçak gerilim aboneleri için yüzde 17 ile 23 arasında değişen oranlarda artırılmıştır. Perakende enerji bedeli konutlarda yüzde 19.61, ticarethanelerde yüzde 18,11, sanayide yüzde 17.63, şehit aileleri ve muharip malul gaziler tarifesinde yüzde 23,89, tarımsal sulamada yüzde 17,82, aydınlatmada yüzde 18.26 zamlanmıştır.

Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise tüm abone gruplarında yüzde 7,35 oranında artış yapılmıştır.

Zamla birlikte faturalara yansıtılan elektrik fiyatları kilovatsaat başına; ticarethanelerde 65,89, aydınlatmada 61,12, tarımsal sulamada 57,99, sanayide 57,18, konutlarda 49,86, şehit aileleri ve muharip malul gazilerde 23.92 kuruşa çıkarken; 42,83 kuruş olan genel aydınlatma bedeli yüzde 2,88 artışla 44,06 kuruş olarak belirlenmiştir.

‘ 230 kWh elektrik tüketen bir ailenin faturası 19 lira arttı.’

Bir evdeki asgari tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik harcadığı dikkate alındığında, konutların fon ve vergi kesintileri dahil aylık elektrik faturasının 19 lira artışla 142 liraya çıkacağı hesaplanmıştır.

Zam kararı, uzun zamandır ekonomik krizde olan enerji firmalarının hükümet çevrelerine yaptığı baskı ve lobi faaliyetlerinin de hedefine ulaştığını göstermektedir. Dağıtım firmaları ve enerji sektöründeki ekonomik sıkıntılar konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bankalarla görüşmeler yürütmüş ve enerji fiyatlarının “maliyet bazlı” oluşturulacağını beyan etmiştir. Gerek kur farkı ve gerekse enflasyondan doğan diğer farklar, enerji fiyatlarına yansıtılacaktır.

Gelecek günlerde yeni zam dalgalarının yaşanabileceği görülüyor’

Dövize endeksli olarak borçlanan şirketlerin içinde bulundukları kriz nedeniyle gelecek günlerde yeni zam dalgalarının yaşanabileceği görülmektedir. Özelleştirmeler, yanlış enerji politikaları ve plansızlığın ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Elektrik fiyatlarındaki artış, önümüzdeki dönemde birçok ürünün fiyatlarına artış olarak yansıyacaktır. Bu durum ise yaşanan krizin daha da derinleşmesine neden olacaktır.

Elektrik fiyatlarındaki artışı durdurmak ve krizin maliyetinin halkın sırtına yüklenmesini önlemek için gerekli önlemler alınmalı; özelleştirmelerden vazgeçilmeli ve sermayenin değil, halkın çıkarlarını önceleyen kamusal bir yapı oluşturulmalıdır.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.