30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı Finansal Faaliyetler

ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayın da konunun Finansal Boyutları da Masaya Yatırıldı.

Bu doğrultuda Elektrik Depolamanın bir teknik gereklilik olmasından ziyade Enerji Maliyetlerinin nasıl azaltılabileceğine dair konular gündeme getirildi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile enerjiyi hem temiz ürettiğimizden hem de ucuz ürettiğimiz üzerinde duruldu. Güneş Enerjisinden örnek verilerek “X dolar/cent kilowatt saat üretirken depolamayla beraber maliyet 2X’e kadar, hatta daha da fazlasına çıkabilir. Dolayısıyla Depolama işin içine girdiği zaman bu yenilenebilir enerji kaynakları bizim için ucuz olmayabilir” dendi. Bu doğrultuda böyle bir piyasanın oluşabilmesi için teşviklerin kaçınılmaz olduğu ortaya kondu.

Belirtilen sebeplere istinaden Teşvik mekanizması ikiye ayrıldı.

  • Üreticilere verilebilecek Teşvikler
  • Tüketicilere verilebilecek Teşvikler

 Üreticilere Verilebilecek Teşvikler; Depolama sistemlerini üreten firma ve fabrikalar için bölgesel teşvikler , KDV ve Gümrük Vergisi teşvikleri, Kredi Faiz Desteği, Kurumlar Vergisinde teşvikler olabileceği belirtildi.

Tüketicilere Verilecek Teşvikler; Evsel ve sanayi olmak üzere 2’ye ayrılabileceği söylendi. Buna göre Birim kilowat saat başına belli teşvikler söz konusu olabileceğine değinildi.

Konuya kendi içinde derecelendirme verildiğinde. Örnek olarak “Devlet 100 birimlik bir teşvik veriyor. İlk başta nereye teşvik verilmeli sorusunun cevabı tüketiciye verilecek teşvikler olabilir. Çünkü tüketiciye verilen teşvik, sistemin kurulmasıyla sonuçlanabilecektir.” Dendi.

Üreticiye verilen teşvik çok önemli olmakla birlikte doğrudan kurulma ile sonuçlanmayabileceği belirtildi. Örnek olarak AR-GE kötü sonuçlanabilir yada vs. Üreticiye verilen teşvikler tüketiciye yansıtılmayabilir. Dolayısıyla ilk etapta tüketiciye daha ağırlıklı teşvik vermek doğru olabilir şeklinde görüş bildirildi. Daha sonrasında ise piyasa oturduktan sonra bunu yerli üreticiye teşvik mekanizması daha anlamlı olabileceği belirtildi.

Diğer bir konu Geceleyin T3 vaktinde enerjiyi ucuza alıp gündüz vaktinde kullanmak konusu gündeme getirildi. Buna göre Gündüz vakti daha da fazla enerji kullanmanın söz konusu olabileceği ancak eğer gündüz fazla enerjiniz varsa onu T1 anında daha yüksek fiyattan satmak konusu olabilir. Bu konuyla da ilgili mutlaka mevzuatta da değişiklik yapılması söz konusu olacağı belirtildi.

Bu tarz bir enerji alışverişinin zarardan çok yarar getireceğini görüşü paylaşıldı. “Gerek Kilowatt-saat Kilowatt-saat yani net metodoloji ile mahsuplaşma olsun, Gerekse fiyat bazlı yani T1 anında yüksek fiyattan satıyorsun T3 anında ucuz aldığımız elektrikte fiyat bazlı bir mahsuplaşma dahi olsa, bunun sonuç itibariyle sizin pick yükünüzü azaltacak. (fiziksel olarak azaltacak değil) pick anındaki elektrik maliyetlerinizi sistem genelinde ülke genelinde azaltacak .” dendi.

“Geceleyin olan elektrik maliyetlerini nispeten çıkartacak ölçüde olduğunu düşünürsek fiyat yapısı piyasa mekanizması içinde belli bir dengeye oturacaktır.

Dolayısıyla yarın öbür gün bununda gerçekleşebilecek bir konu olduğunu düşünüyoruz.” Şeklinde devam edildi.

Son konu ise Elektrikli araçlar hakkındaydı. Burada da mevcut şebekenin aynı anda 10 aracı şarj etmede yaşanacağı sıkıntı gerçeğinde yola çıkarak, Şebekeyi kuvvetlendirmek yerine bu noktalarda depolama sistemlerinin kurulmasına değinildi. Bu tarz depolama sistemlerinin teşvik kapsamında devlet tarafından doğru ve uygun bir yaklaşım olabileceği vurgulandı.

Finansal Çalıştay soru cevapla devam etti.

Kanalıma Abone Olun!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.